“Drodzy misjonarze, oto piękne zadanie, jakie was oczekuje: współpracować w humanizacji świata poprzez dynamikę Ewangelii, zdolnej zmienić umysł i serce osób, i przemienić tkankę społeczną” – takie było przesłanie, jakie wczoraj ks. Pascual Chávez przekazał zakonnikom i świeckim, wyjeżdżającym jako misjonarze.

Z tego samego miejsca, z którego ks. Bosko w 1875 roku wysłał swoich pierwszych misjonarzy – Bazyliki Maryi Wspomożycielki na Valdocco w Turynie – wyruszyła w dniu wczorajszym 137. salezjańska wyprawa misyjna. 21 salezjanów, 8 Córek Maryi Wspomożycielki i 18 świeckich, pochodzących z różnych krajów, otrzymało mandat, aby stać się głosicielemi Ewangelii w stylu wychowawczym ks. Bosko.

Wczoraj, rano, w teatrze na Valdocco, młodzi wysłuchali z uwagę słów Przełożonego Generalnego. “Dzisiaj cała ewangelizacja odbywa się na pewnym areopagu: kultury świeckiej, multimediów, postideologicznej, znaczonej wymiarem subiektywizmu”. Proponując misyjne Duszpasterstwo Młodzieżowe – “dzisiaj młodzi są terenem misyjnym” – ks. Chávez, powtarzając to samo wezwanie, jakie uczynił Benedykt XVI w Loreto, wezwał młodych, by stali się głównymi promotorami przesłania ewangelicznego, także w sferach niematerialnych, stworzonych przez epokę elektroniczną i informatyczną.

Następnie została odprawiona Msza św, której przewodniczył Przełożony Generalny. W swojej homilii ks. Chávez, komentując przypowieść o bogaczu i Łazarzu, przedstawił szereg danych mówiących o “sytuacji sprzeczności”, jaką przeżywa dzisiejszy świat, gdy chodzi o kraje rozwinięte i rozwijające się. “Poprzez dzisiejszą przypowieść Jezus ukazuje nam konieczność nawrócenia i wiary zanim śmierć nieodwołalnie uwarunkuje los ludzki. Istnieją sposoby życia egoistycznego lub solidarnego, które znaczą nasze życie aż po śmierć. Dlatego też to wysłanie misjonarzy było przeżyte przez licznych młodych i wiernych, obecnych w bazylice, jako znak nadziei i życia. “Dzisiaj jesteście wezwani do tego, by kontynuować sen ks. Bosko, który jest marzeniem Boga. Stańcie się misjonarzami młodych, zanieście im radosne orędzie zbawienia, dajcie im odczuć bliskość Boga i moc Jego miłości”.

Uroczystość była bezpośrednio transmitowana drogą satelitarną dzięki współpracy z telewizją Telepace i produkcji Missioni Don Bosco – Media Centre


1.jpg 2.jpg
3.jpg 4.jpg

Z Wrocławia Krzyż Misyjny przyjęła Agata Żyniewicz, studentka V roku architektury, która już wkrótce wyjedzie do Afryki.