serce_misji_2280209.jpg

Salezjanie podsumowali swoją działalność misyjną w 2007 roku. Ich praca obejmowała 129 krajów, 34 projekty edukacyjno-rozwojowe oraz 6 tysięcy dzieci objętych adopcją na odległość.

Stanisław Rafałko, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, na konferencji prasowej podkreślił, że Salezjanie w 2007 sfinansowali projekty – edukacyjne, rozwojowe i ewangelizacyjne – na łączną sumę ponad 365 tysięcy dolarów. Przypomniał również słowa świętego Jana Bosko, że „ewangelizacja i edukacja idą w parze”.

Wyjątkowym projektem, w jaki zaangażowało się Zgromadzenie, jest program „Adopcja na odległość”, zwany również adopcją serca. Inicjatywa ta wspiera dzieci osierocone lub takie, które żyją w skrajnym ubóstwie, akcja polega na finansowym wsparciu rozwoju edukacyjnego dziecka nieraz z drugiego końca świata. Adopcja taka dotyczy zwłaszcza dzieciaków z tych rejonów Afryki, Ameryki Południowej i Azji, w których ostatnio miały miejsce konflikty lub kataklizmu, a więc w Rwandzie, Indiach, Sri Lance, Peru i Brazylii. W roku 2007 program adopcyjny przebiegał pod hasłem „Dajmy dziecku szansę nauki”.

Salezjanie finansowali działalność i wyposażenie szkół, internatów, stołówek oraz ośrodków dla tzw. dzieci ulicy. Zgromadzenie wspierało też młodzieżowe centra kultury w biednych

dzielnicach miast oraz kursy edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W afrykańskim buszu budowało ośrodki dożywiania oraz kaplice.

Od sześciu lat w wielu krajach – w tym w Polsce – organizowany jest Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco. Przez pięć lat wyjechało z Polski na misje 41 wolontariuszy.

Okres ich pobytu w danym kraju to przynajmniej rok. W ub. roku do Mongolii, Peru, Ugandy, Zambii i na Madagaskar wyjechało dziesięcioro wolontariuszy. Natomiast na organizowany przez salezjanów wolontariat w okresie wakacyjnym wyjechało ponad 300 osób, głównie do Rosji i Albanii oraz na Ukrainę.

Towarzystwo Salezjańskie jest jest jednym z największych zgromadzeń zakonnych w Kościele katolickim Jego charyzmatem są praca wychowawcza z młodzieżą oraz misje.

Na całym świecie pracuje ok. 16,5 tys. salezjanów i ponad 14,5 tys. salezjanek. Polskich

salezjanów jest 1050, a salezjanek 445. Obecnie na misjach w kilkudziesięciu krajach pracuje 130 polskich salezjanów i 35 salezjanek.

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP