Wystawa fotografii „Miss Landmine”

11 marca -11 kwietnia 2008.

Galeria Sztuki K Napiórkowska

Rynek Starego Miasta 19/21

Pod hasłem „Każdy ma prawo być piękny” Norweski reżyser i aktor, Morten Traavik, stworzył uznany na arenie międzynarodowej, kontrowersyjny, piękny i poruszający projekt fotograficzny obrazujący pierwszy na świecie konkurs piękności dla tych kobiet, które przeżyły wypadek z miną przeciwpiechotną.

Traavik łączy ze sobą wizualizację konkursu miss i palący problem społeczny w wielu krajach odbudowujących pokój po długotrwałym konflikcie zbrojnym.

Bo miny nie uznają traktatów pokojowych…

10 Angolskich kobiet, które straciły którąś z kończyn podczas wypadku z miną przeciwpiechotną, każda reprezentująca swoją rodzinną prowincję w jednym z najbardziej zagrożonych minami kraju na świecie, konkurują o główną nagrodę jaką jest nowoczesna proteza wyprodukowana przez najlepszą klinikę ortopedyczna Norwegii.

Projekt może wydawać się kontrowersyjny dla przeciętnego odbiorcy, bo stworzony został w sposób odwracający naszą uwagę od powszechnie używanego w mediach obrazu Trzeciego Świata budzącego (krótkotrwałe) współczucie. Wewnętrzna zmysłowość Angolskich kobiet sfotografowanych bez ukrywania ich kalectwa, głęboko porusza. Przemawiają one do nas nie jako ludzie niepełnosprawni, ale przede wszystkim jako kobiety piękne i podziwiane, obnoszące się ze swoją dumą i godnością. Oglądające te zdjęcia wszyscy możemy skorzystać na tym, że nasze wyobrażenie o kanonach perfekcyjnej piękności i nasza tendencja do oceniania ludzi po wyglądzie, są podważane. Bo właśnie celem Traavika było zapoczątkowanie procesu społecznego. Nie tyle ważne było pytanie co ta sztuka przedstawia, ale pytanie co ta sztuka może zdziałać.

Wystawa w Galeria Sztuki K Napiórkowska planowana jest jako część szerszej akcji organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż i Międzynarodową Kampanią Przeciwko Minom (ICBL) pod patronatem Ambasady Kanady i Norwegii, promującej ratyfikację przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej tzw. Traktatu Ottawskiego o zakazie użycia, produkcji, składowania i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu. Dzień 11 marca poświęcony będzie przybliżeniu problemu min przeciwpiechotnych i bomb kasetowych polskim decydentom, mediom i społeczeństwu w aspekcie globalnym jak i krajowym, poprzez całodniową akcję w Parlamencie RP połączoną z prelekcjami zaproszonych gości międzynarodowych i przedstawicieli rządu, zakończoną konferencją prasową.