Pozdrowienia dla wszystkich odwiedzających tę stronę! Postanowiłem podzielić się z wami kilkoma wrażeniami z mojego pobytu na rocznej asystencji w Wielkiej Brytanii.

Od 08 lutego gościmy w naszym Salesian College Farnborough (dla zainteresowanych troszkę reklamy: http://www.salesian.hants.sch.uk) grupę dziewięciu uczniów z Salesian High School w Nowym Yorku (http://www.salesianhigh.org). Wraz z nimi przylecieli dyrektor tejże szkoły Fr Patrick Angelucci SDB oraz Mr Arthur Schoenherr- zasłużony nauczyciel matematyki.

Już od następnego dnia plan był bardzo napięty. W sobotę mieliśmy okazję zwiedzić Imperial War Museum (Muzeum poświęcone I i II Wojnie Światowej), najbardziej znany most w Londynie-Tower Bridge oraz Tower of London, gdzie dwie z sześciu żon króla Henryka VIII “straciły” dla niego głowy. Tam również został zamordowany i pochowany św. Tomasz More. Wieczorem mieliśmy Eucharystię w Westminister Catedral.

W poniedziałek chłopcy zdobywali wiedzę w naszej szkole wraz z innymi uczniami, po czym razem wyruszyliśmy statkiem do Francji, by cały następny dzień spędzić w Normandii. Tam byliśmy na Utah Beach i Omaha Beach oraz mieliśmy okazję udać się na St Laurent US Military Cemetry, gdzie jest pochowanych blisko 10.000 amerykańskich żołnierzy (miejsca historyczne, gdzie toczy się akcja filmu Szeregowiec Ryan).

W następnych dniach odwiedziliśmy Hampton Court Palace, który był główną siedzibą króla Henryka VIII.

Zostaliśmy również zaproszeni na koncert charytatywny zorganizowany przez dwie szkoły: Alton Convent (dla dziewcząt) i Salesian College (szkoła mieszana).

Jednak niepowtarzalnym przeżyciem okazało się zwiedzanie wieży Big Ben oraz Parlamentu Wielkiej Brytanii (Palece of Westminister: House of Commons and House of Lords), a następnie krótka wizyta przed Buckingham Palace (obecnej rezydencji królowej Elżbiety II).

Byłoby to wielkim zaniedbaniem, gdybyśmy nie udali się na jeden z meczy Rugby, więc dzień przed powrotem naszych gości do Stanów Zjednoczonych (tj. 17 lutego) wybieramy się na jeden z ważniejszych meczy Irish Londyn. Miejmy nadzieję, że nasi wygrająJ