1_13_2662_2399.jpg
Wczoraj (27 kwietnia) w Pałacyku Sportu w Lublanie, w obecności licznych przedstawicieli władz, miało miejsce uroczyste otwarcie XIX Międzynarodowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej.

1500 ludzi młodych z 14 krajów europejskich i Ukrainy, przeszło 100 drużyn koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, piłki halowej (drużyny po pięciu zawodników), 150 wolontariuszy słoweńskich, 40 salezjanów i Córek Maryi Wspomożycielki – oto dane, które charakteryzyją te Igrzyska; te zakończą się 1 maja.

Międzynarodowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, zrodzone w 1990 r., są organizowane przez Polisportiva Giovanile Salesiana (PGS) International i stanowią dla wszystkich młodych, którzy uprawiają sport na placówkach salezjańskich Europy, okazję do spotkania się w imię Ks. Bosko i do dzielenia się tym samym zainteresowaniem dyscyplinami sportowymi.

Impreza odbywa się w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego, w słoweńskim semestrze przewodniczenia Unii Europejskiej, i w 120. rocznicę śmierci Ks. Bosko. Podczas gdy uwaga międzynarodowej opinii publicznej jest skierowana na losach najbliższych Igrzysk Olimpijskich i zniczu olimpijskim, młodzi sportowcy salezjańscy zaświadczają, że życie sportem w sposób formacyjny, zabawowy, uczący wartości i promujący prawa człowieka – jest możliwe.

W tych dniach w Lublanie są obecni: s. Maria del Carmen Canales – Radczyni ds. Duszpasterstwa Młodzieży Córek Maryi Wspomożycielki i ks. Dominic Sequeira z Dykasterium salezjanów.

Program dni w Lublanie przewiduje także spotkanie salezjanów i sióstr, którzy towarzyszą drużynom lub są członkami organizacji. W dniu dzisiejszym burmistrz miasta przyjmie reprezentację młodych pochodzących z różnych krajów, podczas gdy Rada Zarządu PGS International zostanie przyjęta przez Ministerstwo Oświaty. Młodzi sportowcy będą mieć także możliwość odbycia wycieczki do grot w Postumii, znanej miejscowości turystycznej w pobliżu Lublany.

Zakończenie XIX Międzynarodowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej jest przewidziane na 30 kwietnia. Wtedy też nastąpi uroczyste wręczenie nagród i przejęcie sztandaru Igrzysk przez reprezentację Włoch, gdzie odbędzie się kolejna edycja – 2009.