20 różnych zakonów, męskich i żeńskich, uczestniczyło w Targach Zakonnych w Lublinie. Były prezentacje działalności zgromadzeń, pokaz „mody” zakonnej, konkurs ciast a także film, dyskusja i modlitwa.
Targi – według ich pomysłodawców – zorganizowano główne z myślą o ludziach młodych, którzy szukają swojej drogi życiowej.

– Chcemy pokazać żywy Kościół, żywy świat zakonów, żeby o nich nie mówić tylko teoretycznie, z książek, ale żeby to był rodzaj spotkania, rozmowy – powiedział dziennikarzom jezuita, o. Andrzej Batorski z Duszpasterstwa Akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które zorganizowało targi.

Przy stoiskach zakonnych można było porozmawiać z zakonnikami i zakonnicami, otrzymać broszury i wydawnictwa, obejrzeć prezentacje multimedialne mówiące o działalności danego zakonu. Niektóre zakony prezentowały charakterystyczne produkty np. balsam kapucyński, inne przygotowały wystawy zdjęć i pamiątek z krajów, w których prowadzą misje m.in. z krajów Afryki, z Syberii, z Chin.

Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz „mody” zakonnej. Swoje stroje, chodząc po czerwonym dywanie wyłożonym w holu Kolegium Jana Pawła II KUL, zaprezentowali przedstawiciele dziewięciu zgromadzeń. Prowadzący pokaz objaśniał widzom znaczenie poszczególnych elementów strojów, ich charakterystyczne cechy i różnice między nimi. Publiczność nagradzała zakonnice i zakonników oklaskami.

Zaprezentowały się m.in. Siostry Białe, które nie noszą habitów a ubierają się tak, jak kobiety w krajach, w których siostry prowadzą działalność misjonarską. Jedna z sióstr miała na sobie kolorową, długą, bawełnianą suknię, w jakich chodzą kobiety murzyńskie w Afryce. Na znak przynależności do zakonu siostry noszą na szyi krzyż i obrączkę na palcu.

Ojcowie Biali natomiast chodzą w habitach, które wywodzą się z XIX-wiecznego stroju arabskich rolników zwanym gandurą. Na to zakładają płaszcz z kapturem, czyli arabski burnus chroniący przed wiatrem na pustyni.

„Strój zakonny jest znakiem. Ten znak powinien być czytelny i wyrazisty dla człowieka, dlatego chcemy o tych strojach coś powiedzieć” – dodał o. Batorski.

Po prezentacji strojów licznie zgromadzona publiczność mogła spróbować ciast upieczonych przez zakonników i zakonnice. Konkurs na najlepsze ciasto zakonne wygrały Siostry Uczennice Boskiego Mistrza, które upiekły karpatkę.

W programie Targów był również pokaz filmu „Wielka cisza”.

Na targach nie zabrakło spotkań modlitewnych. Wieczorem mszę świętą w kościele akademickim KUL odprawi przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Kazimierz Gurda. Potem zaplanowano dyskusję panelową na temat „Zakony: awangarda czy antykwariat”. – co na ten temat myślicie??? – czekamy na wasze komentarze…