Praca przy budowie kościoła, prowadzenie półkolonii dla dzieci – tak rozpoczęli realizację projektu Syberia 2008 uczniowie liceum salezjańskiego z Wrocławia, działający w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym. Po długiej i wyczerpującej podróży młodzież dotarła do położonego na Ałtaju, przeszło 5 tys. kilometrów od Wrocławia, Bijska.
Pięć dni podróży upłynęło im ciekawie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Podróżowanie koleją transsyberyjską w wagonach klasy plackartne, gdzie otwarte przedziały dają możliwość licznych rozmów, a także odwiedzane w czasie dłuższych postojów miasta (Mińsk, Kazań, Jekaterenburg, Omsk, Nowosbirsk) to pierwsze chwile ich wakacyjnej przygody.image001.jpg

Ksiądz Andrzej Obuchowski przywitał nas z wielka radością. W jego oczach dostrzegłam szczere oczekiwanie na nasze przybycie – mówi ks. Jerzy Babiak, organizator projektu.

Po dniu odpoczynku młodzi przystąpili do realizacji zamierzonych celów. Najpierw zajęli się przygotowywaniem placu pod rozpoczęcie budowy. – Trzeba wyciąć niepotrzebne krzaki, zbudować nowy płot, rozebrać niepotrzebne pomieszczenia gospodarcze – zarządził gospodarz miejsca, ks. Andrzej, który od 12 lat prowadzi misję katolicką w diecezji nowosybirskiej i dla którego te prace są początkiem jednego z jego największych zadań.

W następnym dniu oprócz prac fizycznych rozpoczęto zajęcia z dziećmi. Będące najczęściej prawnukami zesłanych w latach 40 minionego wieku na Syberię Polaków, dzieci zamieszkały w specjalnie przygotowanym przy domu misji miasteczku namiotowym. Mecze w piłkę nożną, zajęcia plastyczne, jak i wiele innych gier i zabaw, a także wycieczki spoczęły na barkach wrocławskiej młodzieży.

– Bardzo się cieszę, że mogę poznać inną kulturę, a przede wszystkim pomagać innym – stwierdza Ola Skorsez, uczennica klasy drugiej. A jeden z uczestników półkolonii, 11 letni Dima, mówi: – Bardzo lubię tutaj przychodzić.

Przed wolontariuszami z liceum salezjańskiego czeka jeszcze kilkanaście dni pracy. W ostatnich dniach udadzą się na stary polski cmentarz w Pokrowskoje, aby go odnowić. image003.jpgimage004.jpg