japan.jpg
Prezydent Polski – prof. Lech Kaczyński, przebywający z wizytą w Japonii z okazji 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską, w dniu wczorajszym (3 grudnia), odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski ks. Piotra Nikodema Pisarskiego i ks. Mikołaja Moskwę, salezjańskich misjonarzy z Polski.

Krzyż ten, jedno z najważniejszych odznaczeń Polski, został ustanowiony w 1921 roku i jest przyznawany osobom zasłużonym na polu nauki, pracy społecznej, udzielającym się na rzecz narodu, popierającym współpracę pomiędzy narodami.

Uroczyste wręczenia tego odznaczenia miało miejsce w “New Otani Hotel” w Tokio, gdzie zatrzymała się polska delegacja, która w najbliższych dniach odwiedzi także inne kraje Dalekiego Wschodu.

W ceremonii wręczenia tych odznaczeń, w której uczestniczył pan Junichiro Koizumi, były premier Japonii, wzięli także udział inni salezjanie: ks. Jan Bury i ks. Wacław Nosal, także misjonarze polscy.

Ks. Pisarski, urodzony w 1915 r., i ks. Moskwa, urodzony w 1918 r., przybyli do Japonii w 1937 roku, po złożeniu swojej pierwszej profesji zakonnej. Pierwszy z nich pracował jako nauczyciel muzyki i łaciny, magister nowicjuszy i spowiednik, podczas gdy drugi był ekonomem, dyrektorem szkoły (szkół technicznych), proboszczem, a także – ze względu na swoją znajomość języka japońskiego – bardzo często służył jako tłumacz, o co prosili go przedstawiciele władz kościelnych i rządowych. Ks. Moskwa, poza tym, w przeszłości, otrzymał także inne odznaczenia od Rządu Japońskiego.