W dniach 31 marca – 3 kwietnia odbył się kolejny, trzeci już, zjazd Prenowicjatu Salezjańskiego. Tym razem odwiedziliśmy, wraz z ks. Magistrem – Dariuszem Szyszką, Sanktuarium Twardogórskie. Życzliwie przyjęci przez wspólnotę parafialną, na czele z ks. dyrektorem i proboszczem  Ryszardem Jeleniem, przeżywaliśmy dni skupienia, uczestnicząc zarazem w obchodach Triduum Paschalnego.  W tajemnicy Wielkiego Czwartku, bólu Piątku i sobotniej ciszy, spotykaliśmy i poznawaliśmy Jezusa, szliśmy wraz z Nim w Jego Drodze Krzyżowej, czuwaliśmy przy Grobie. W misteryjnej ciszy i zadumie wsłuchiwaliśmy się w głos Pana i wchodziliśmy w dialog Miłości, by w konsekwencji oddać się Jezusowi i móc powiedzieć za św. Pawłem: „Dla mnie żyć to Chrystus”.

Poza ćwiczeniami duchowymi rozruszaliśmy także nasze umysły podczas konferencji z ks. Magistrem, kiedy wspólnie zastanawialiśmy się nad zagadnieniami takimi jak: sumienie, Sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa, doskonałość i świętość,  kryteria powołania, akceptacja samego siebie. Minione dni były także czasem bycia razem, chociaż tym razem nieco inaczej – w większym wyciszeniu i skupieniu na Tajemnicy Paschalnej. Nie zabrakło jednak elementów radości – jak choćby przy wspólnych posiłkach.

Zmęczeni fizycznie, ale pokrzepieni duchowo, smagani na przemian śniegiem i promieniami słońca (dziwnymi drogami chodzi tegoroczna wiosna), rozjechaliśmy się w sobotnie przedpołudnie do naszych rodzinnych domów, aby już osobno, chociaż wciąż „razem” wziąć udział w Wigilii Paschalnej i radości ze Zmartwychwstania Pana.

Kolejne nasze spotkanie (i tu Twardogóra już drży na myśl o tym…) będzie miało miejsce na PIMie. Do zobaczenia!

PRENOWICJUSZE 2010

Ps. Jeśli myślisz o byciu Salezjaninem to skontaktu się z ks. Dariuszem Szyszka sdb – 696451302; dszyszka@salezjanie.pl