W dniach 22-24 października odbył się we Wrocławiu ogólnopolski zjazd Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. W spotkaniu wzięło udział 45 wolontariuszy, a jako temat przewodni wybrali oni „Zagrożenia duchowe w Polsce i krajach misyjnych”. Po wprowadzeniu w „salezjańskość” i integracji w piątkowy wieczór, w sobotę od rana zaczął się cykl spotkań, mających charakter formacyjny.

Podczas porannej Mszy Św. opiekun wolontariatu ks. Jerzy Babiak przybliżył uczestnikom przyczyny zniewoleń duchowych, ukazując postać Jezusa kuszonego na pustyni. Po tej „duchowej uczcie” wolontariusze Agata Gajewska i Grzegorz Golas ukazali, co w naszym codziennym życiu może odciągać nas od drogi ku świętości. Jaki wpływ na naszą duszę mogą mieć talizmany, wróżby, medycyna niekonwencjonalna, a nawet nieodpowiednia muzyka i filmy. Wolontariusze mieli okazję spotkać się z zaproszonymi gośćmi. Na początek p. mgr Agnieszka Lisiecka, pedagog z Dominikańskiego Ośrodka Informacji o NRR i Sektach we Wrocławiu zasygnalizowała uczestnikom, jak zniewolenia duchowe działają na psychikę człowieka i jego wolność, a także, w jaki sposób sekty manipulują swoimi „ofiarami”. W ramach podsumowania tematu wolontariusze wysłuchali konferencji ojca misjonarza egzorcysty Andrzeja Smołki, który podzielił się swoim doświadczeniem z magią i wierzeniami w złe duchy na kontynencie afrykańskim. Na zakończenie tego cyklu spotkań zgromadzona młodzież w małych grupach dzieliła się swoimi odczuciami i doświadczeniami właśnie związanymi z zagrożeniami duchowymi. Sobotni wieczór atrakcją było wspólne wyjście na pokaz fontanny multimedialnej.

Rozpoczął się Tydzień Misyjny. Dlatego już w sobotę, w ramach przygotowań uczestnicy mogli porozmawiać z wolontariuszami, którzy w tym roku wrócili z Misji w Ghanie: Paula Łuszczek i Andrzej Szozda a także Zambii: Maciej Okupnik. Natomiast w niedzielę Salezjański Wolontariat Misyjny został serdecznie przyjęty przez mieszkańców parafii Chrystusa Króla we Wrocławiu, gdzie ks. Jerzy głosił misyjne kazania, a wolontariusze Paula i Andrzej opowiadali o swoich rocznych przeżyciach w pracy w Don Bosco Boys Home w Sunyani i Don Bosco Technical Institut w Ashaiman (Ghana). Po każdej mszy św. wolontariusze zbierali pieniądze, które trafią do najbardziej potrzebujących placówek misyjnych. Dziękujemy parafianom za życzliwość i ofiarność, a wolontariuszom za zaangażowanie.

W niedzielne popołudnie wolontariusze powrócili już do swoich domów. Ubogaceni i pełni zapału do dalszej pracy. Życzymy im pomyślności i wytrwałości, a także żeby każdego dnia odkrywali, gdzie potrzebne jest ich zaangażowanie i pomoc. W trakcie spotkania także pamiętaliśmy o tych, którzy teraz posługują w Afryce, czy Ameryce Południowej. 

„Aby obchody Światowego Dnia Misyjnego stały się okazją pozwalającą zrozumieć, że zadanie głoszenia Chrystusa stanowi konieczną i niezbywalną posługę, którą zgodnie ze swoim powołaniem Kościół pełni dla dobra ludzkości.” – niech ta intencja papieska towarzyszy nam w tygodniu modlitw za misję.