Czy wiesz że co godzinę ginie 20 chrześcijan?  A rocznie zabijanych jest aż 170 tysięcy? Prześladowania Kościoła to nie fikcja. Dlatego Biskupi Polscy zdecydowali że każda druga niedziela listopada będzie Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku jest to 14 listopada.

II Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym poświecony jest jedności z Irakiem. Jak wiemy Irak przyjął w 2005 r. nową konstytucję w której teoretycznie gwarantuje się irackim plemieniom wolność religijną.  Niestety tak nie jest.  Jak podaje Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie Chrześcijanie w Iraku są prześladowani, straszeni, mordowanie, zmuszani do przejścia na Islam.

Ostatniego dnia października bieżącego roku muzułmańscy bojówkarze wtargnęli do chrześcijańskiego Kościoła w Bagdadzie.  Zamordowano 58 Chrześcijan. 3 kapłanów straciło życie. 78 osób zostało ranionych.

Łącznie w ostatnich 7 latach zabito około 3 tysiące chrześcijan.  Zaatakowano 76 Kościołów. Zamordowano około 50 duchownych.


Biskup Paulos Faraja Rahho został porwany w drodze do domu.  13 marca duchowny już nie żył. Benedykt XVI po jego śmierci wyznał : „Zapewniając o żarliwej modlitwie za duszę gorliwego pasterza, uprowadzonego po nabożeństwie Drogi Krzyżowej, proszę Boga o Jego miłosierdzie, ażeby to tragiczne zdarzenie służyło budowie na umęczonej ziemi Iraku pokojowej przyszłości”.

Z okazji dnia Solidarności z Kościołem prześladowanym bp. Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji wystosował apel. Prosi  w nim między innymi:

Niech prześladowani chrześcijanie nie tylko w Iraku, ale i innych krajach muzułmańskich, a także w Chinach, Laosie, Wietnamie i Korei Północnej, będą objęci duchową opieką i odważnym działaniem katolików żyjących w Polsce, abyśmy okazali się godnymi kontynuatorami wielkiej sprawy solidarności z tymi, którzy nie mogą swobodnie wyznawać wiary, ani uczestniczyć w tworzeniu dobra wspólnego społeczeństwa, do którego należą. Wyrazem solidarności z nimi, obok modlitwy i działań interwencyjnych, niech będzie również post, ofiarowane cierpienie i cierpliwe, w duchu pokuty, znoszenie trudnych doświadczeń.

Więcej na www.pkwp.org

Kl. Michał Kupiński

michal_kupinski@o2.pl