Podczas niedawnych obrad Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa w Warszawie, krajowy duszpasterz sportowców, salezjanin ks. Edward Pleń poinformował o planach Kościoła przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, które odbędą się w czerwcu 2012 roku w Polsce i na Ukrainie. Msze św., nabożeństwa, katechezy dla młodzieży o etycznej stronie uprawiania sportu i kibicowania oraz historie wierzących piłkarzy – to oferta Kościoła na zbliżające się Euro.

Podczas obrad zawiązał się również ogólnopolski komitet przygotowań do Euro 2012. Na jego czele stanął bp Marian Florczyk, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców. Tworzą go wszyscy duszpasterze sportowców z diecezji, w których rozegrane zostaną mecze, a także m.in. członkowie Stowarzyszenia „Parafiada” i Salezjańskiej Organizacji Sportowej.

Komitet przygotowuje 10 katechez, które będą skierowane do młodzieży. Teksty będą już niebawem dostępne na stronie krajowego duszpasterstwa sportowców: www.sport.episkopat.pl. Witryna będzie też informować o kolejnych inicjatywach związanych z przygotowaniami polskiego Kościoła do Euro 2012.

W związku ze współpracą duszpasterzy ze spółką PL2012 na stronie www.2012.org.pl przed mistrzostwami zostanie opublikowany terminarz i miejsca odprawiania Mszy św. i nabożeństw, także w innych językach narodowych.

Planowana jest również działalność wydawnicza. Można spodziewać się książki z tekstami Pisma Świętego, zawierającej również materiały dotyczące znanych sportowców różnych dyscyplin, wywiady, a także historie wierzących piłkarzy.

W maju 2012 r. Episkopat Polski przygotuje specjalny list pasterski, a księża będą zachęcani do poruszania tematyki sportowej w homiliach, w miesiącach poprzedzających Euro 2012. Tematykę duszpasterskich przygotowań do imprezy ma też poruszyć jeden z programów katolickich TVP.

Jak poinformował ks. Pleń, przy wszystkich stadionach goszczących uczestników Mistrzostw Europy powstaną międzywyznaniowe kaplice. Otwarcie takiej kaplicy na powstającym w Warszawie Stadionie Narodowym planowane jest już w marcu tego roku.