Dni od 2 do 4 marca 2011 roku to czas, który był przeżywany ze szczególnym akcentem położonym na powołanie braci zakonnych. Przybyli oni po raz 29 na Jasną Górę, by wspólnie modlić się i oddawać w opiekę Matki Bożej Częstochowskiej.

Do Częstochowy na doroczną pielgrzymkę przybyło kilkuset zakonników z różnych zgromadzeń i zakonów z całej Polski. Dla współbraci salezjanów – koadiutorów Ogólnopolski Zjazd Braci Zakonnych został poszerzony o Spotkanie Formacyjne, które przedłużyło ich pobyt w tym pięknym miejscu.
Program Pielgrzymki Braci Zakonnych na Jasną Górę zawierał w sobie takie punkty jak wspólna Eucharystia, Liturgia Godzin, Droga Krzyżowa wokół sanktuarium, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Różaniec i Apel Jasnogórski. Wszystko to służyło pogłębieniu życia duchowego i budowaniu jedności chrześcijańskiej zgodnie z hasłem tegorocznej pielgrzymki – „Aby wszyscy Bracia stanowili jedno w Chrystusie”.
Podczas Mszy Świętej rozpoczynającej spotkanie przewodniczył liturgii metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. W homilii ukazał bardzo wnikliwie, czym jest powołanie chrześcijańskie do braterstwa i jak je przedstawiają księgi biblijne oraz inne dzieła teologiczne. Podkreślił on, iż braterstwo w ujęciu Nowego Testamentu odnosi się do wszystkich wierzących, bracia zaś są charakterystycznym znakiem komunii w Kościele na wzór miłości Chrystusa do każdego człowieka.

Przybyli na spotkanie bracia zakonni mogli wysłuchać również konferencji wygłoszonych w auli Ojca Augustyna Kordeckiego na temat sylwetki bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz aktualnej kondycji życia zakonnego w świecie. Zgromadzeni licznie zakonnicy mogli również usłyszeć informacje na temat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, czym ono jest, jakie są jej zadania oraz jaką odgrywa rolę w rzeczywistości zgromadzeń zakonnych.

Dla braci salezjanów ogólnopolska pielgrzymka została poszerzona o spotkanie formacyjne, jednak już tylko w swoim gronie, które poprowadził ks. Zenon Klawikowski, kierownik Międzyinspektorialnego Ośrodka Duchowości Salezjańskiej w Lądzie nad Wartą. W trakcie spotkania przeprowadzono refleksję na temat salezjanina – koadiutora jako animatora grupy, omówiono aktualne wyzwania, wobec których dzisiaj stają salezjanie, obejrzano film „August Kardynał Hlond” oraz wysłuchano konferencji na temat treści teologiczno-duchowych obrazu Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych. Koadiutorzy mieli także okazję nawiedzenia domu nowicjackiego w Kopcu oraz wspólnego spotkania, gdzie dzielili się osobistym doświadczeniem przeżywania swojej konsekracji zakonnej. Spotkanie na Jasnej Górze było wspaniałym wyrazem procesu formacji ciągłej współbraci koadiutorów.

 Ko. Sebastian Andrzejewski SDB

Więcej zdjęć ze spotkania znajduje się na stronie: http://pila.salezjanie.pl/o-salezjanach/XXIX-Pielgrzymka-Braci-Zakonnych-na-Jasna-Gore–i-Spotkanie-Formacyjne-koadiutorow-_240