(ANS – Częstochowa) – W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie wszystko gotowe do rozpoczęcia VI Międzynarodowego Kongresu Maryi Wspomożycielki. Będzie w nim uczestniczyć 1100 osób, przedstawicieli różnych grup, które tworzą Rodzinę Salezjańską. Otwarcie Kongresu będzie bezpośrednio transmitowane na stronie internetowej missionidonbosco.tv

W dniu dzisiejszym, 3 sierpnia, rozpoczyna się to ważne spotkanie Rodziny Salezjańskiej, zorganizowane i promowane przez Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki (ADMA). Kongres ten, mający swoją szóstą edycję, chce być wyrazem wspólnego kultu, jakim 28 grup Rodziny Salezjańskiej otacza Wspomożycielkę, będącego jednym z fundamentalnych wymiarów charyzmatu salezjańskiego. Tematem Kongresu, który zakończy się w sobotę, 6 sierpnia, jest „Totus Tuus”, słynna dewiza Jana Pawła II.

Jest reprezentowanych wiele krajów: Włochy, Hiszpania, Kolumbia, Chile, Kongo, Rosja, Tajlandia, Japonia, Polska, Argentyna, Austria, Niemcy, Angola, Sudan, Zambia, Gwatemala, Anglia, Filipiny, Boliwia, Turcja, Honduras, Portugalia, Ukraina, Słowacja, Republika Czeska, Słowenia, Wenezuela, Meksyk, Brazylia, Belgia, Białoruś, Korea Południowa, Peru, Szwajcaria i Węgry.

Liczne delegacje, które przybyły kilka dni wcześniej, miały okazję zwiedzić niektóre z miejsc religijnych, historycznych i kulturalnych Polski: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, obóz koncentracyjny w Auschwitz, miejsce urodzin Jana Pawła II w Wadowicach i, oczywiście, Sanktuarium Jasnogórskie.

Od 1988 r., stulecia śmierci Ks. Bosko, odbyło się pięć kongresów międzynarodowych: Turyn-Valdocco w 1988 r.; Cochabamba (Boliwia) w 1995 r.; Sewilla (Hiszpania) w 1999 r.; Turyn-Valdocco w 2003 r. z okazji stulecia koronacji obrazu Maryi Wspomożycielki, i w Mieście Meksyk – w 2007 r.

Kongres rozpocznie się przywitaniem uczestników przez ks. Adriano Bregolina, Wikariusza Przełożonego Generalnego i głównego animatora Rodziny Salezjańskiej, a wieczorem Przełożony Generalny skieruje tradycyjne “słówko na dobranoc”.

Oficjalnymi językami Kongresu są: włoski, angielski, hiszpański i polski. Strona ADMA będzie publikować, z chwilą rozpoczęcia obrad, teksty prelekcji. Można bezpośrednio śledzić (streaming) otwarcie Kongresu o godz. 16.50, czasu miejscowego (GMT+2), na stronie www.missionidonbosco.tv