W sobotę, 10 grudnia, Salezjanie z Ratisbonne razem ze wspólnotą emigrantów uczcili Rocznicę narodzin Oratorium Księdza Bosko, która przypadała w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia. Święto został zorganizowane z inicjatywy grupy animacji pastoralnej jerozolimskiej wspólnoty.

Świętowanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy Zdrowaś Maryjo, od której wszystko się zaczęło 170 lat temu w kościele św. Franciszka z Asyżu w Turynie. Młodzież z Etiopii, dzieci i rodzice z Filipin, Siostry Elżbietanki z Domu Polskiego oraz współbracia z ponad 20 krajów zawierzyli Maryi Oratoria całego świata. Wszyscy otrzymali okolicznościowe koszulki przygotowane na tę okazję i po słowie wprowadzenia i magicznych sztuczkach rodem z Valdocco, rzucili się w wir gier i zabaw z nagrodami!

W ramach przygotowania do Mszy Świętej filipińskie dzieci we wzruszającej inscenizacji przypomniały wydarzenie z 8 grudnia 1841 roku.  W homilii dyrektor wspólnoty, ks. Ivo, mówił o tym, że wszyscy mamy być świadkami Jezusa przez przyjaźń, radość, modlitwę i dziękczynienie. Po Mszy Świętej każdy otrzymał pamiątkowy Medalik i wszyscy udali się przed figurkę Matki Bożej, skąd w niebo poszybowało 170 balonów z napisem „170 lat i sen trwa”. Radości święta dopełniło wspólne ucztowanie przy tradycyjnym filipińskim pansit, arabskich słodkościach, gorącej czekoladzie i okolicznościowym torcie urodzinowym.

W ten sposób choć na jeden dzień Ratisbonne – pomimo narzekań sąsiadów, a ku radości dzieci,  młodzieży i salezjanów – stało się drugim Valdocco. Możliwości duszpasterskie miejscowej wspólnoty są mocno ograniczone ze względu na kontekst, w jakim się znajduje, dlatego też Przyjęcie Urodzinowe Oratorium było swego rodzaju cudem i salezjańskim „oddechem” dla wspólnoty.

Z okazji Urodzin wszystkim Oratoriom życzymy, aby każdego dnia spełniały się w nich sny Księdza Bosko!

Kl. Szymon Kasprzak SDB