Kopiec, 01.10.2012

Droga Matko,

Radca 02Na początku serdecznie Cię pozdrawiamy. To nasz pierwszy list do Ciebie z naszego nowego domu – Nowicjatu w Kopcu. Bardzo nam tu jest radośnie, choć zapowiada się, że to będzie niełatwy czas.

Jak pamiętasz przyjechaliśmy do Kopca 5 września po południu. Jest nas siedmiu i pochodzimy niemal z całej Polski – od Śląska po Bałtyk. Dzień przyjazdu to dla nas data potrójnie ważna. Tego samego dnia odbyło się uroczyste wyznanie wiary naszego Mistrza Nowicjatu ks. Dariusza Szyszki. W obecności inspektora ks. Alfreda Lei powierzyliśmy swą formację magistrowi oraz jako nowy rocznik nowicjatu zamieszkaliśmy w nowo– wyremontowanym domu – „Młynie”. Tego dnia po dziewięcioletniej kadencji funkcję magistra przestał pełnić ks. Jerzy Mikuła.

Pierwsze dni obfitowały w duża dawkę emocji. Wszystko dla nas było nowe, ale mogliśmy liczyć w pełni na naszych starszych kolegów, którzy odsłaniali przed nami tajniki naszych przyszłych obowiązków. Szczególnym dniem był dla nas 10 września. Mieliśmy, bowiem możliwość wzięcia udziału we Mszy, podczas której swe pierwsze profesje zakonne złożyło dziewięciu naszych starszych kolegów. Dzień ten był trudny, bo do nas należało kelnerowanie przy gościach oraz zmywanie po całej uroczystości. Nasz trud został doceniony zarówno przez ks. Socjusza, jak i neoprofesów. Dodatkowym atutem tego dnia była góra łakoci, którą swoje marynarki wykupili wieczorem neoprofesi. Dokładnie za rok czas na nas.

Niestety dzień wyjazdu neoprofesów zapamiętamy też ze smutniejszej strony. Zmarł wieloletni rezydent kopieckiego nowicjatu ks. Ireneusz Faba. Nie dane było nam go poznać – pozostały tylko fotografie. Pożegnanie zmarłego miało miejsce trzy dni później – 13 września w naszej kaplicy nowicjackiej w Kopcu. Rano wraz z przełożonymi i wiernymi zebraliśmy się przy trumnie z ciałem zmarłego księdza Ireneusza, by odprawić Jutrznię oraz Różaniec prosząc o życie wieczne dla niego. Uroczystości pogrzebowe odbyły się tego samego dnia w kościele parafialnym p. w. Św. Stanisława w Białej. Przewodniczył im ksiądz biskup Stanisław Nowak. Obecny był również ksiądz inspektor Alfred Leja oraz licznie zgromadzeni współbracia Salezjanie. Trumna z ciałem śp. księdza Ireneusza została złożona w mogile salezjańskiej na cmentarzu w Białej. Matko, proszę wypraszaj dla Niego wieczną światłość w niebie.

Od 17 września gościliśmy w naszej wspólnocie kleryka Pawła Figurę, który prowadził dla nas warsztaty teatralne. Przebiegały one w miłej, choć pracowitej atmosferze. Owocem tych wielu godzin wspólnego wysiłku było przygotowanie scenki teatralnej, której tematem była Błogosławiona Piątka Poznańska. Mamy nadzieję, że ta mała forma artystyczna pomoże nam i przyszłym odbiorcom lepiej poznać poznańskich Oratorian oraz zadać pytania dotyczące naszego pragnienia świętości.

Warsztaty 02

Czas warsztatów został jeszcze bardziej urozmaicony wizytą wyjątkowego gościa – radcę generalnego ds. mediów. Po kolacji wygłosił on nam ciekawą konferencję, z której na pewno zapamiętamy pięć sfer działalności salezjańskiej, ukazanych jako palce jednej ręki. Wieczorem mieliśmy zaszczyt gościć radcę w naszym domu nowicjackim oraz przyjąć go na małym poczęstunku w sali wspólnoty. Na koniec złożyliśmy mu „długie” podziękowania w języku angielskimJ i życzyliśmy błogosławieństwa w jego posłudze.

Radca 02
Tempo naszego nowicjatu jest bardzo szybkie. Już parę dni później od 21 do 23 września przybył do nas pan Mirosław Flis, który poprowadził kurs wychowawcy wypoczynku oraz kurs kierownika wycieczek. Kursy te stawiały główny nacisk na teorię, jednak ostatni dzień był praktycznym sprawdzianem naszej wiedzy. W tym to dniu animowaliśmy różnego rodzaju gry oraz zabawy dla dzieci i młodzieży z naszego oratorium. Czy warto było? Oczywiście, że tak, dowodem na to był dla nas uśmiech młodych ludzi.

Kurs 02

Jeszcze dobrze nie ochłonęliśmy po kursie, a już następnego dnia zaczęły się nam rekolekcje. To w sumie dobra kolejność, bo po intensywnym zdobywaniu wiedzy mogliśmy się wyciszyć i skupić na sprawach duchowych. Pięciodniowe rekolekcje poprowadził dla nas ks. dr Mirosław Kokot. To dało nam możliwość skorzystania z Jego niebagatelnego doświadczenia i pozwoliło zajrzeć w głąb nas. Głoszone Słowo Boże dotyczyło Tajemnicy Chrystusa Eucharystycznego, który czeka… Właśnie droga Matko, Jezus czeka na nas więc my z całych sił staramy się do Niego zdążać.

P9270199

 

Ściskamy Cię serdecznie nasza Matko. Za chwilę zacznie się nasz pierwszy wykład w nowym roku akademickim. W następnym liście wszystko pięknie opiszemy. Módl się za nami byśmy wytrwali w naszym powołaniu.

 

P9260189

Szczęść Boże!

Nowicjusze z Kopca