Kopiec, 21.01.2013

Droga Matko,

P1051487Serdecznie Cię pozdrawiamy. Po dłuższej przerwie piszemy do Ciebie trochę w innej formie. Do naszego listu dołączamy szczegółowe kalendarium wydarzeń w naszym nowicjacie wraz z relacjami i zdjęciami. Mamy nadzieję, że lektura tego listu dostarczy Ci wiele radości.

Następny list napiszemy już w lutym, bo nie chcemy Cię zaniedbywać. Ściskamy Cię mocno i oddajemy się Twojej pamięci w modlitwie.

         Szczęść Boże!

Nowicjusze z Kopca

 KALENDARIUM

Z początkiem października radośnie zainaugurowaliśmy nasz pierwszy, na drodze formacji salezjańskiej, rok akademicki. Z racji, że na etapie nowicjatu najważniejsza jest formacja duchowa, a nie intelektualna nie mamy zbyt wielu przedmiotów. Nikt jednak z nas nie powinien narzekać, gdyż w zestawie przedmiotów dla każdego znajdzie się coś ciekawego. Entuzjaści języków obcych mogą liczyć na Łacinę (ks. M. Piłat) i Włoski (ks. G. Sochacki), miłośnicy Biblii poświęcą się pewnie Historii zbawienia (ks. M. Kokot) i geografii Biblijnej (ks. Roman Mazur). Sporo miejsca poświęcono wiedzy o Zgromadzeniu Salezjańskim: o ks. Bosko uczy nas ks. W. Nowak, a o historii ks. M. Stachura. Ci, którzy liczyli na wiedze o naszym „wnętrzu” też nie pozostaną zawiedzeni – mamy Teologię życia zakonnego (ks. M. Kokot), Życie duchowe (ks. D. Szyszka), Życie moralne (ks. W. Żygadło) oraz Dogmatykę (ks. M. Marchwicki). Żeby nie zagubić się w sprawach liturgii, swoją wiedzą dzieli się z nami ks. G. Sochacki, a w sprawach dobrego wychowania wspiera nas ks. M. Porucznik. Całości dopełniają lekcje śpiewu z p. Pawłem i języka polskiego z p. Aldoną.

 

06.10 Dzień Wdzięczności

W sobotę 6 października wzięliśmy udział w Dniu Wdzięczności Inspektorii Wrocławskiej, który odbył się w Twardogórze. Było to dla nas niezwykle radosne święto, gdyż spotkaliśmy się z naszymi bliskimi. Spotkanie rozpoczęło się wspólna kawa. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy świętej, której przewodniczył ks. Mieczysław Piłat, homilię zaś wygłosił ks. inspektor Alfred Leja. Po Eucharystii stanęliśmy w centrum uwagi, ponieważ zaprezentowaliśmy krótką sztukę pod tytułem „O pięciu takich…”, dotyczącą błogosławionych Oratorian z Poznania. Nie przechwalając się zebraliśmy wiele pochlebnych opinii. W tym miejscu pragniemy również wyrazić naszą wdzięczność kl. Pawłowi Figurze, który do jej wystawienia nas przygotował. Następnym punktem dnia był wspólny obiad, po czym mieliśmy czas wolny, który mogliśmy poświecić naszym bliskim. Po tym przemiłym epizodzie pożegnaliśmy się z naszymi rodzinami i już w nowicjackim gronie powróciliśmy do Kopca.

 

13.10 Pielgrzymka na Jasną Górę

W sobotę wczesnym rankiem wraz z księdzem dyrektorem udaliśmy się busem do Białej. Tam pieczę nad nami przejął ks. proboszcz Mirosław Porucznik. Po krótkiej modlitwie w Kościele wyruszyliśmy pieszo w stronę Jasnej Góry. Pielgrzymka nie była zbyt liczna, ale radość dopisywała pomimo dżdżystej pogody. Nam przypadła rola animacji muzycznej, stąd śpiew prawie nie milkł. W połowie drogi zrobiliśmy postój przy Kościele Najświętszej Krwi Chrystusa. Gospodarze tego miejsca – Misjonarze Krwi Chrystusa przyjęli nas herbatą i mogliśmy chwilę odpocząć. Potem uzbrojeni w nowe siły wyruszyliśmy z powrotem na trasę. Po niecałej godzinie zobaczyliśmy wieżę sanktuarium jasnogórskiego i ostatni odcinek przebyliśmy radośnie ze śpiewem na ustach. Na Jasnej Górze uczestniczyliśmy we Mszy świętej oraz drodze krzyżowej na wałach. Po południu wróciliśmy do Kopca.

 

14.10 Rok Wiary: „Wierzę w Boga, który jest”

Z okazji rozpoczętego Roku Wiary postanowiliśmy jako wspólnota nowicjacka w jakiś sposób zaznaczyć jego obchody w Kościele. Co miesiąc będziemy przygotowywać dla młodzieży specjalne celebracje liturgiczne. Pierwszą taka celebracja odbyła się w druga niedzielę października. Tematem przewodnim naszego spotkania było hasło: „Wierzę w Boga, który jest”. Wszystko rozpoczęło wspólne odmówienie koronki do miłosierdzia Bożego w intencji ojczyzny. Po niej zaprezentowana została krótka scenka, w której dwóch młodych ludzi rozmawiało na temat wiary w Boga. Przed rozpoczęciem celebracji liturgicznej wyświetlony został jeszcze krótki filmik, w którym ks. Tischner dzielił się swoją wiarą. Po liturgii słowa nastąpił obrzęd przekazania światła oraz wspólnotowe wyznanie wiary. Uzupełnieniem celebracji było przedstawienie sylwetek bł. Klary Badano oraz św. Edyty Stein. Przed rozesłaniem można było jeszcze zobaczyć scenkę traktującą o zagrożeniach wiary, a mianowicie ateizmie i agnostycyzmie. Całość zakończyło błogosławieństwo i podniesieni duchem miłości naszego Pana Jezusa Chrystusa udaliśmy się na dalsze świętowanie niedzieli.

15-17.10 Wyjazd po dary

Nowicjat ciężko utrzymać bez licznych dobrodziejów. Właśnie dzięki hojności mieszkańców salezjańskich parafii w okręgu lubińskim i twardogórskim mogliśmy się zaopatrzyć w liczne płody rolne, zboże, owoce, miód i orzechy. Darów było tak dużo, że wyruszyliśmy po nie w towarzystwie TIR-a. Wyjazd po dary miał trzy etapy. W poniedziałek wcześnie rano wyjechaliśmy z Kopca i udaliśmy się do Lubina. Zbieranie darów w tamtym regionie zajęło nam prawie cały dzień i dopiero późnym wieczorem wróciliśmy do nowicjatu. Mimo, że ładowanie ciężarówki było ciężką pracą to jednak daliśmy radę wspierani posiłkami przez okolicznych proboszczów. We wtorek nastąpiło rozładowanie ciężarówki w Kopcu i rozłożenie darów do miejsc przechowywania. Następnego dnia, z uwagi na ograniczoną pojemność busa w okolice Twardogóry nowicjat udał się zdekompletowany, gdyż dwójka z nas musiała pozostać w Kopcu. Dzień ten był bardzo wymagający, z uwagi na konieczność załadowania, a następnie parę godzin później rozładowania ciężarówki. Dwójka z nas, która pozostała w Kopcu też się nie nudziła, o co zadbał ks. Socjusz. Wszystkim naszym dobrodziejom składamy ogromne BÓG ZAPŁAĆ!!!

 

20.10 Konferencja Pedagogiczna

W sobotę 20 października nasza wspólnota nowicjacka wraz z naszym ks. Magistrem udała się wczesnym rankiem w kierunku Wrocławia. Na miejsce przybyliśmy punktualnie i zgodnie z programem rozpoczęliśmy Mszą świętą. Po niej wszyscy udaliśmy się do sali konferencyjnej, gdzie przy kawie i ciastkach mogliśmy porozmawiać z ludźmi, których dawno nie widzieliśmy. Organizatorzy szybko uporali się z przygotowaniem konferencji i spokojnie mogliśmy zacząć wsłuchiwać się w przygotowane treści. Wystąpiło trzech prelegentów i dzieliło się z nami swoimi doświadczeniami z pracy wychowawczej. Pierwszą konferencję na temat: „System wychowawczy jako świeża propozycja dla współczesnych wychowawców.” wygłosił ks. Arnold Zimnicki sdb z Trzcińca; była ona podzielona na trzy części tematyczne: Religia, Rozum i Miłość oraz uzupełniona rozległym komentarzem prowadzącego. Drugą wygłosił ks. Leszek Zioło sdb ze Szczecina i oparł ją głownie na własnych spostrzeżeniach z pracy z młodzieżą. Bohaterem ostatniego wystąpienia był ks. Piotr Lorek sdb z Tarnowskich Gór, który przedstawił konferencję o systemie prewencyjnym w praktyce. Rzeczywiście ta prelekcja miała bardzo konkretny charakter i zawierała praktyczne wskazówki wykorzystania systemu prewencyjnemu w pracy wychowawczej. Po tej dawce ciekawych wiadomości wszyscy udali się do budynku seminarium wrocławskiego na uroczysty obiad. Można byłoby tam długo siedzieć, ale ks. Magister zaproponował odwiedzenie wrocławskiego rynku. Propozycja ta była kusząca, a że pogoda dopisywała z chęcią z niej skorzystaliśmy. Wrocław to piękne miasto, więc spędziliśmy miło czas, aż żal było wracać do Kopca.

 

 

21.10 Dzień Wykładowcy

Z uwagi na wyjazd po dary obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej w naszym nowicjacie zostały przeniesione o tydzień. Na pogodny wieczór zaprosiliśmy wszystkich naszych wykładowców, jednak niektórzy przybyć nie mogli. Wieczór odbywał się w konwencji Szkoły filmowej. Była prezentacja filmowych zdolności nowicjuszy, a następnie pasowanie ich na studentów magnetowidem. Atrakcji tego wieczoru dopełniły filmowe konkurencje dla naszych wykładowców oraz wpisanie ich do galerii sław wraz z odbiciem dłoni w masie solnej. Ten przemiły wieczór zakończył gitarowym recitalem ks. Marek Marchwicki.

 

01.11 Dzień Wszystkich Świętych

W tym uroczystym dniu po odmówieniu Jutrzni udaliśmy się na cmentarze. Część z nas pojechała na cmentarz parafialny w Białej, aby pomagać w zbieraniu wypominek. Mimo niespokojnej pogody i niskiej temperatury staraliśmy się tę posługę wykonywać z radością. Pracowaliśmy dwójkami, a praca z ludźmi dostarczała wielu miłych wrażeń. Po południu wszyscy uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy na cmentarzu, zakończonej procesją między grobami oraz różańcem za zmarłych. Był to wyczerpujący dzień dla nas, ale jakże inaczej przeżyty niż dotychczas.

 

04.11 Rok Wiary: „Wierzę w Boga, który mówi”

W pierwszą niedzielę listopada, według nowej tradycji, zaprosiliśmy młodzież i starszych na kolejną celebrację z cyklu Roku Wiary. Tym razem młodzież, a zwłaszcza bierzmowani, stawiła się licznie i kaplica była niemal w całości wypełniona. Hasłem przewodnim listopadowego spotkania było: „Wierzę w Boga, który do nas mówi”. Rozpoczęliśmy odmówieniem koronki w intencji ojczyzny. Zaraz po niej „przenieśliśmy” się do studia telewizyjnego, by przyjrzeć się rozmowie prezentera z jego gośćmi: codziennym katolikiem oraz księdzem. Scenka ta dotyczyła sposobów, w jaki Bóg mówi do człowieka i jak możemy na to wołanie zareagować. Zakończył ją wywiad z salezjaninem ks. Adamem Parszywką, którą miał dla młodych pewną, ciekawą propozycję. Po wprowadzeniu nastąpiła główną część spotkania, czyli celebracja liturgiczna. W tym miesiącu nasza uwaga koncentrowała się na adoracji Pisma Świętego i modlitwie wstawienniczej. Nasze wsłuchiwanie się w Boga, który mówi uzupełniły biografie dwóch świętych: Faustyny Kowalskiej i Hieronimy. Jak w zeszłym miesiącu, uroczyste błogosławieństwo poprzedziła scenka. Tym razem goście programu przenieśli się w kuluary i tam toczyli rozmowę o różnych, także niedozwolonych interpretacjach Biblii. Zwrócili młodzieży uwagę na sekty i ich manipulacyjne wykorzystanie Słowa Bożego. Po zakończeniu celebracji młodzież udała się na spotkanie formacyjne, a my na spotkanie wspólnotowe i adorację Najświętszego Sakramentu.

11.11 Dzień Niepodległości

Ten uroczysty dla naszej Ojczyzny dzień postanowiliśmy jako wspólnota nowicjacka uczcić w sposób szczególny. Mieliśmy ułatwione zadanie, bo w tym roku obchody Dnia Niepodległości przypadały na niedzielę. Wspólnie z ks. magistrem udaliśmy się do Białej, gdzie każdą z Mszy ubogacaliśmy scenką o błogosławionej scence poznańskiej, prezentowaną przez nas w czasie kazania. Po Mszy o godzinie 11 zaprezentowaliśmy przygotowany przez nas specjalnie z okazji 11 listopada program muzyczno – poetycki. Rozpoczęliśmy od zaśpiewania Hymnu Państwowego. Po nim recytowaliśmy wiersze patriotyczne, przeplatane pieśniami. Całość tego krótkiego programu zakończyła pieśń – modlitwa Boże, coś Polskę zaśpiewaną wspólnie. Warto zaznaczyć, że jeden z nowicjuszy akompaniował nam przy śpiewie grą na trąbce.

 

11.11 Imieniny now. Marcina

Wieczór Dnia Niepodległości w naszej wspólnocie był szczególny z dwóch powodów: jeden z nowicjuszy obchodził swoje imieniny oraz witaliśmy w naszych skromnych progach nowego ks. asystenta Mariusza. To radosne spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania solenizanta krótka prezentacją, przygotowaną przez nowicjuszy. Następnie był mini quiz pozwalający się mu wykazać oraz życzenia i chóralne Plurimos Annos. Po części oficjalnej mogliśmy zasiąść do stołu, ale to nie był koniec atrakcji. Uwaga skupiła się na nowym ks. asystencie, którego nowicjusze witali poetycko. Prawie każdy z nich przygotował krótki wiersz lub fraszkę na jego temat. Było to niezmiernie miłe doświadczenie.

 

21.11 Cecylka

W dniu 21 listopada w naszej wspólnocie odbył się wieczór poświęcony św. Cecylii. Na to wydarzenie zaprosiliśmy wielu znamienitych gości. Spotkanie odbyło się w pogodnej atmosferze. Atrakcjami były liczne występy muzyczne, przygotowane przez nowicjuszy, a także zaproszonych gości. Występowali między innymi Kaszub, Ślązak, Czech, Afrykanin czy Bracia Szkolni. Zwieńczeniem całego wieczoru było słówko wygłoszone do nas przez dyrektora ks. Józefa Mokrzyckiego oraz udzielenie błogosławieństwa przez wstawiennictwo NMP WW.

PB220711

PB220733

PB220739

02.12 Rok Wiary: „Wierzę w Boga, który kocha”

W pierwszą niedzielę adwentu w kaplicy nowicjackiej miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu obchodów Roku Wiary. Hasłem przewodnim było: „Wierzę w Boga, który kocha”. Spotkanie rozpoczęliśmy koronką, a po niej scenką wprowadzającą. Tym razem pigułka dogmatyczna została przedstawiona w postaci reportażu ulicznego. Dziennikarz przeprowadził rozmowę z dwoma osobami o tym skąd wiemy, ze Bóg nas kocha i jak to wpływa na nasze życie. Scenkę zakończył wywiad z s. Anną Bałchan, która poświęciła swoje życie pracy z ludźmi z marginesu na ulicach Katowic. Zaraz po filmiku rozpoczęła się celebracja, w tym miesiącu było to Nabożeństwo Przymierza z Bogiem. Do głównych jego punktów należała liturgia słowa, uroczyste wyznanie wiary wzorowane na modlitwie pierwszych chrześcijan oraz przekazanie znaku przymierza – naklejek z logiem Roku Wiary. Celebrację zakończyła Modlitwa Pańska i uroczyste błogosławieństwo. Zaraz po nim rozpoczęła się scenka na zakończenie. Znowu przenieśliśmy się do studia telewizyjnego, lecz tym razem młodzież była wciągana przez prezenterów do dyskusji. Temat był ciężki, ale jakże aktualny w dzisiejszych czasach – obojętność religijna. Owocną rozmowę zakończyło zadanie (młodzież otrzymała je na kartkach) 4 krótkich pytań do rozważenia samemu.

06.12 Mikołaj

Dnia 06 grudnia, jak co roku nowicjusze odwiedzili okoliczne szkoły, przedszkola i parafie, a także szpital w Kłobucku. Wcieliliśmy się w postacie świętego Mikołaja i jego pomocników, czyli aniołki. Mikołajowie byli o tyle szczególni, że w ich rolę wcielili się również ks. Magister, ks. M. Piłat – nasz spowiednik oraz ks. as. Mariusz. Naszym zdaniem te spotkania wniosły w życie odwiedzonych dzieci wiele radości, ale i wiedzy na temat bohatera tego dnia.

Wieczorem natomiast nasza wspólnota nowicjacka została zaskoczona niespodziewanymi odwiedzinami św. Mikołaja. Ten oto sędziwy biskup na wspólnym, braterskim spotkaniu wypytał nas dokładnie czy byliśmy grzeczni, a upewniwszy się, że zasługujemy na prezenty wręczył nam podarki. Wieczór upłynął pod znakiem radości i wspólnych śpiewów. Spotkanie z naszym znamienitym gościem zakończyliśmy tradycyjnymi modlitwami salezjańskimi, błogosławieństwem i wspólnie odśpiewanym apelem.

PC060864

07-09.12 Rekolekcje powołaniowe

W dniach od 7 do 9 grudnia odbyły się rekolekcje powołaniowe pod hasłem: „Maryjo drogę mi wskaż”. Były one związane z Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Rekolekcje te były skierowane do młodych ludzi, pragnących wejść na drogę rozeznawania swojego życia. Czas ten był wypełniony modlitwą, skupieniem oraz konferencjami Magistra nowicjatu – ks. Dariusza Szyszki. Nie zabrakło jednak momentów wspólnego świętowania oraz pisania listów do Niepokalanej. Ważnym elementem rekolekcji było czuwanie u stóp Jasnogórskiej Pani. Rekolekcje zakończyła Eucharystia oraz wspólny obiad połączony z agapą.

 

PC091052

19.12 Imieniny ks. Magistra

Dnia 19 grudnia w domu nowicjackim odbyły się uroczyste imieniny ks. Dariusza Szyszki. Obchody miały charakter całodniowy i rozpoczęły się wraz z wyjściem ks. Magistra z Jego pokoju. Wśród wielu atrakcji było specjalne wydanie wiadomości telewizji Szyszka TV, która transmitowała na żywo życzenia imieninowe płynące z różnych zakątków świata. Po obiedzie odbyły się rozgrywki w szyszkobal. Cały dzień przepełniony był radością zabawy, choć nie zabrakło w nim czasu na skupienie modlitwę w intencji solenizanta. W Jego pamięci na pewno pozostanie muzeum mu poświęcone oraz wiele wyrazów wdzięczności płynących od nowicjuszy.

 

24.12 Wigilia Bożego Narodzenia

Dzień ten dla wielu z nas pierwszy raz był spędzany poza domem i bez kontaktu z rodziną. Ranek jak i popołudnie wypełniła praca i sprzątanie – trzeba było się dobrze przygotować na urodziny Jezusa. Do uroczystej kolacji, na którą przybyli również ks. insp. Alfred Leja oraz ks. ekonom Leszek Król, zasiedliśmy o godzinie 16. Można było poczuć prawdziwie rodzinną atmosferę i nie brakowało wzruszających momentów, zwłaszcza przy składaniu sobie życzeń. Na stole niczego nie brakowało – wszystko było smaczne. Po wieczerzy przyszedł czas na wspólne kolędowanie. Wieczorem nowicjusze wraz z ks. asystentem i ks. magistrem spotkali się w sali wspólnoty, gdzie wzięli udział w Teletomboli. Nagród było bez liku, wrażeń nie brakowało, a czas płynął szybko. Po zabawie przyszedł czas na spotkanie z Solenizantem na Adoracji, a następnie uroczysta Pasterka w kaplicy nowicjackiej. W środku nocy, zaraz po pasterce całą wspólnota spotkała się jeszcze na zwyczajowym kakao. Po nim udaliśmy się na spoczynek.

25/26.12 Boże Narodzenie

W pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia odwiedzaliśmy współbraci Salezjanów z okolicznych parafii. 25 grudnia nawiedziliśmy księży posługujących w Białej, zaś dzień później udaliśmy się do Kamyka. Spotkania były przepełnione radością i rodzinną atmosferą, której źródłem był Nowonarodzony Syn Boży.

 

27-29.12 Warsztaty psychologiczne

Przerwę miedzy świąteczną szczelnie wypełniły nam warsztaty psychologiczne prowadzone przez p. Anię. Był to dla nas czas bardzo intensywny. Musieliśmy się otworzyć, wniknąć w swoje wnętrze i poruszyć drażliwe dla nas kwestie. W czasie tych trzech dni pracowaliśmy nad integracją wspólnoty, a także nad rozwijaniem swoich osobistych predyspozycji przydatnych w naszym powołaniu. Duża spontaniczność, liczne ćwiczenia warsztatowe oraz fachowa pomoc prowadzącej były z pewnością atutami tych dni. Nie był to dla nas czas łatwy, gdyż otrzymywaliśmy wiele komunikatów zwrotnych dotyczących naszej osoby, a także zyskaliśmy nowe spojrzenie na funkcjonowanie wspólnoty. Warsztaty te na pewno pozwoliły nam na lepsze poznanie siebie oraz przepracowanie relacji wewnątrz grupy.

PC291311

 

30.12 Wizyta u ss. Salezjanek w Częstochowie

Po intensywnym czasie pracy nad swoim wnętrzem, w ostatnią niedzielę roku udaliśmy się do stóp Jasnej Góry, by pokłonić się Maryi oraz nawiedzić siostry Salezjanki. Tuż przed nieszporami pojawiliśmy się u drzwi domu sióstr niedaleko klasztoru jasnogórskiego. Po radosnym przyjęciu udaliśmy się do kaplicy na wspólną modlitwę i śpiewanie kolęd. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że znamy różne wersje tych samych kolęd wiec nie obyło się bez humorystycznych akcentów. Po modlitwie czekał już na nas suto zastawiony stół i mogliśmy się oddać rozmowom i poznawaniem siebie nawzajem. Wizytę zakończyły wspólne śpiewy oraz ich nauka. W radosnych nastrojach udaliśmy się na Jasną Górę, by podziękować Maryi za ten jakże udany dla nas rok.

 

PC301370

31.12 Sylwester

Ostatni dzień roku w naszej wspólnocie przebiegał bardzo pracowicie. Po południu wzięliśmy udział w ostatniej w starym roku Mszy świętej oraz nabożeństwie dziękczynno – błagalnym. Po uczcie duchowej udaliśmy się na kolację. Następnym punktem programu było wspólne oglądanie filmu, a po nim wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. O północy odmówiliśmy wspólnie Anioł Pański i przyjęliśmy Boże błogosławieństwo na Nowy Rok 2013. Po wyjściu z kaplicy zabraliśmy się do składania sobie życzeń oraz wypiciu lampki szampanaJ. Potem wspólnie udaliśmy się na klomb, by odpalić fajerwerki. Nie obyło się bez problemów technicznych i wielu humorystycznych momentów. Ta noc obfitowała w wiele wrażeń.

 

05.01 Wizyta duszpasterska

Dnia 5 stycznia w naszej wspólnocie nowicjackiej miała miejsce kolęda. Duszpasterzem, który nas nawiedził był ks. abp senior Stanisław Nowak. Po poświęceniu domu centralnego oraz równocześnie przez ks. Magistra domu nowicjackiego miała miejsce uroczysta kolacja. Po niej przyszedł czas na wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Ksiądz abp wraz z ks. dyrektorem przypomnieli salezjańskie jasełka. Po kolacji wspólnie udaliśmy się do kaplicy, aby wysłuchać konferencji ks. abp. Była ona interesująca, choć długa a dotyczyła rodzącej się nowej tradycji pochodu trzech króli i nowej ewangelizacji. Po konferencji pożegnaliśmy ks. abp.

P1051482

P1051487