zwycięzcyPo raz kolejny okazało się, że PiM (tegoroczny pod hasłem: „Drużyna Księdza Bosko”) okazał się strzałem w dziesiątkę. Pomimo nie najlepszej pogody, ministranci, którzy przyjechali do Twardogóry, świetnie się bawili. Trzeciego dnia, po raz pierwszy w trzydziestotrzyletniej historii tej imprezy, dołączyli do nich rodzice. Wielu z nich było w szoku, że wszystkie opowieści, które wcześniej zasłyszeli od synów na temat PiM-u nie są ani odrobinę przesadzone! Nic zatem dziwnego, że dorośli również z ochotą i radością włączali się do wspólnej zabawy, m.in. poprzez udział w wieloboju.

Ponieważ główną treścią pielgrzymki są duchowe przeżycia, zostały one uwzględnione w stałych i najważniejszych punktach programu, czyli Mszy świętej, modlitwach porannych i nabożeństwie na zakończenie dnia. 2 maja, czyli w czwartek, liturgii eucharystycznej w sanktuarium Maryi Wspomożycielki Wiernych przewodniczył ks. Dawid Nowak. Natomiast wieczorną celebrację skoncentrowaną na Chrystusie Zmartwychwstałym i opartą na adoracji Najświętszego Sakramentu poprowadził dk. Bartosz Kulczyk. Tradycyjne „słówko na dobranoc” wygłosił ks. Adam Piaskowski, a scenkę do niego odegrała twardogórska młodzież. Oprócz tego odbyły się spotkania formacyjne w poszczególnych grupach wiekowych.

Finałowe rozgrywki i rozstrzygnięcia w konkurencjach sportowych przysporzyły wszystkim uczestnikom mnóstwo emocji. Padał deszcz, nikogo jednak to nie obchodziło. Wokół sportowców rywalizujących pod gołym niebem licznie gromadzili się kibice i dopingowali swoich kolegów. Inni zbierali się wokół budowanej ze skrzynek po napojach „wieży Babel” lub obserwowali mecz rozgrywany na boisku urządzonym wewnątrz tzw. dmuchanego zamku i imitującym stół „piłkarzyków” w powiększonej skali. Atmosfera była wspaniała, do czego przyczyniło się przestrzeganie reguł „fair play” przez zdecydowaną większość zawodników.

Imprezę wieńczyło uroczyste wręczenie nagród – zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. Zwycięzcy klasyfikacji generalnej (obejmującej rywalizację reprezentacji poszczególnych parafii nie tylko w czasie PiM-u, ale również w organizowanych w ciągu roku miniPiM-ach) jak zwykle nagrodzeni zostali okolicznościowym pucharem oraz nagrodą pieniężną. Ponieważ ministranci z lubińskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa wygrali PiM po raz trzeci z rzędu, to automatycznie okolicznościowy puchar otrzymali na własność.

Czy za rok znajdzie się drużyna, która przełamie ich hegemonię?

Klasyfikacja generalna PiM-u (obejmująca również miniPiM-y):

  1. Lubin, par. NSPJ (454 pkt.)
  2. ex-equo: Środa Śląska, par. św. Andrzeja Ap.; Wrocław, par. św. Michała Archanioła (200 pkt.)
    4.Twardogóra, par. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (187 pkt.)
    5. Częstochowa, par. NSPJ (184 pkt.)

kl. Krzysztof Cepil SDB, Art.43