IMG_000455. Formacyjne Spotkanie Młodych za nami! Tym razem udaliśmy się do Marianówki, gdzie przez kilka dni wraz z młodymi mężczyznami zastanawialiśmy się nad tym, co dziś oznaczają dla nas takie słowa, jak Bóg, Honor, Ojczyzna? Czy patriotyzm ma jeszcze sens? Czy my, jako młode pokolenie Polaków, szanujemy naszą Ojczyznę, dorobek naszych przodków oraz potrafimy dążyć do tego, aby stawać się dobrymi chrześcijanami i uczciwymi obywatelami? Właśnie na te pytania próbowaliśmy znaleźć odpowiedź.

 

FSM zaczęliśmy od wspólnej kolacji, aby zaraz potem wieczór spędzić na grach integracyjnych, zabawach oraz modlitwie. Sobotę zainaugurowała wspólna jutrznia oraz modlitw poranne. Następnie odbyła się konferencja ks. Mariusza Jeżewicza SDB, który mówił o tożsamości narodowej i bardzo konkretnych przejawach patriotyzmu w codzienności. Dalsza część dnia upłynęła nam pod znakiem wyjścia na szczyt góry Iglicznej, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Po wspólnej wędrówce, wielu rozmowach na szlaku i podziwianiu jesiennej aury kotliny kłodzkiej przyszedł czas na wieczorne nabożeństwo pokuty i pojednania. Był to bardzo dobry moment na osobiste spotkanie z Jezusem Eucharystycznym ukrytym w Najświętszym Sakramencie oraz Jezusem Miłosiernym w spowiedzi świętej.

Niedzielne przedpołudnie zarezerwowane było na wyjątkowe spotkanie. Gośćmi uczestników FSM-u byli sybiracy, którzy opowiadali o swoich przeżyciach na ziemiach wschodnich. Ten moment zetknięcia się z „żywą historią” był szalenie interesujący. Wielu bowiem mogło po praz pierwszy usłyszeć prawdziwe historie sybiraków. Po obiedzie odbyła się gra terenowa Mały powstaniec, w której uczestnicy musieli zmierzyć się z rozmaitymi zadaniami intelektualnymi i sprawnościowymi. Wieczorne godziny upłynęły nam przy wspólnym ognisku oraz śpiewie pieśni patriotycznych. Całość FSM-u zakończyła w poniedziałek Eucharystia, po której rozjechaliśmy się do naszych domów. Każdy z nas wyjechał z nowymi doświadczeniami, które z pewnością będą owocowały. Dla nas bowiem Bóg, Honor, Ojczyzna to żywe słowa i rzeczywistość, która nas otacza, i za którą jesteśmy odpowiedzialni…

Tekst: Paweł Figura SDB
Foto: Jerzy Gonta SDB

IMG_0072 IMG_0067 IMG_0036 IMG_0023 IMG_0013 IMG_0016 IMG_0033 IMG_0014 IMG_0002 DSC00476 DSC00462 DSC00461