Uroczystość Księdza Bosko jest zawsze piękną okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu za dar tego Świętego oraz nasze powołanie salezjańskie. W lokalnych wspólnotach radość i wdzięczność wyrażane były na wiele sposobów.


„Duszą tego miejsca jesteście wy!”

31 stycznia, dzień liturgicznego wspomnienia ks. Bosko, był szczególnie ważny i radosny dla salezjańskiej rodziny w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach, gdzie otwarto nowe oratorium.

W wigilię uroczystości ku czci św. Jana Bosko miała miejsce Stacja Bosko, podczas której uczniowie, animatorzy, dinozaury, salezjanie współpracownicy i księża spotkali się w nowym oratorium. Przyjęto kandydatów na animatorów, była adoracja,  modlitwa dziękczynna. Nie zabrakło także zabaw integracyjnych prowadzonych przez dinozaury. Uczestnicy otrzymali nowe oratoryjne koszulki.

W nowym Oratorium, fot. Małgorzata Gajos

W nowym Oratorium, fot. Małgorzata Gajos

Ks. Lesław Klamer sdb, dyrektor ośrodka, który całym swoim sercem zaangażował się w powstanie nowego oratorium, nie krył wzruszenia. – Ze wzruszeniem wielkim na to patrzę, bo jest  to piękne dzieło i mam nadzieję, że nam i wam będzie służyło. – Podkreślił także, że duszą oratorium jest młodzież, a także życzył jej by była światłem dla innych.

Magdalena Świerczewska, animatorka SOSW, zapytana, jak odbiera nowe oratorium odpowiada: – To jest tak, jak z ks. Bosko, bo jak on zakładał oratorium to zaczynał od szopy, a potem starał się, by chłopcy mieli coraz lepsze warunki, wkładał w to swoje serce i sami chłopcy też pracowali nad tym, żeby było dobrze i przytulnie, jak w domu. Myślę, że tu jest tak samo, bo najpierw mieliśmy pomieszczenia, które były jedynie zaadoptowane na oratorium, a teraz z biegiem czasu doczekaliśmy się oratorium, które jest specjalnie wybudowane, po to by spełniało taką funkcję. I jest pomyślane tak, żeby wszystkim animatorom było w nim dobrze – podkreśla. 

fot. Małgorzata Gajos

Grono Salezjanów Współpracowników, fot. Małgorzata Gajos

Główne uroczystości rozpoczęły się w sobotę Mszą Świętą, podczas której do grona salezjanów współpracowników przyjęto Wojciecha Wyderkę. Był to duchowy prezent dla ks. Bosko, materialnym jest nowe oratorium. Po Mszy młodzież zaprezentowała krótką, pantomimiczną scenkę, o tym,  czym jest oratorium. Z Wrocławia specjalnie na poświęcenie nowych pomieszczeń przyjechał ks. inspektor Alfred Leja sdb. Na uroczystościach pojawili się m.in. pan Michał Sage, który wraz z synem Filipem zaprojektował oratorium, a także przedstawiciele władz miasta burmistrz i starosta Tarnowskich Gór. Zebrani goście byli zachwyceni nowym oratorium, wykorzystaniem i urządzeniem przestrzeni. Młodzież z SOSW przygotowała także akademię o księdzu Bosko, rozegrano mecz siatkówki wychowawcy kontra uczniowie, odbył się turniej „Kocham Cię Bosko”, a na koniec była tombola. Wszystko to w atmosferze salezjańskiej radości.

Małgorzata Gajos

A jeśli masz jeszcze chwilę, zrób sobie herbatę czy kawę i posłuchaj nagrań z niektórych lokalnych placówek.