Zwykły dzień (choć w tym roku przypada w ważnym okresie Wielkiego Tygodnia), a taka niezwykła okazja do dziękczynienia Panu Bogu. Dziś przypada kolejna rocznica kanonizacji Księdza Bosko, czyli Ksiądz Bosko stał się świętym Janem Bosko 🙂

1 kwietnia 1934
Papież Pius XI ogłasza świętym ks. Jana Bosko

A, warto dodać, że proces kanonizacyjny nie szedł gładko. Zastrzeżenia, które podejmował tzw. „adwokat diabła” są dość dobrze znane. Chodziło zwłaszcza o tzw. “przebiegłość” ks. Bosko, ukierunkowaną, zdaniem “adwokata diabła”, na namiętną pasję odniesienia osobistego sukcesu i korzyści materialnej. Dochodził do tego także – z tej samej przyczyny – zarzut pewnego “podporządkowania” sobie chłopców (“zawładnięcia” nimi), “nieprzejrzystości” (powiedzielibyśmy dzisiaj) w zdobywaniu darowizn i spadków, i prawie że stałe nieposłuszeństwo wobec Arcybiskupa Turynu – Lorenzo Gastaldiego.

jan boskoWszystko jednak dzięki modlitwie i pogłębionej refleksji, oraz cudom zakończyło się pozytywnie. I dlatego cieszymy się dziś wstawiennictwem takiego „młodzieżowego” orędownika w Niebie.