Dla Księdza Bosko Niepokalana stała się idealnym wzorem, który młodzi mogą naśladować, idąc do Jezusa dzięki Maryi.

W “Młodzieńcu zaopatrzonym” (z roku 1847), Ksiądz Bosko ukazuje wzywanie Maryi jako skuteczny środek do przezwyciężenia pokus. „Wielką dla was pomocą, moje drogie dzieci, jest pobożność do Najświętszej Maryi Panny […]. Powinniście prosić nieustannie o trzy łaski, które są bardzo konieczne, zwłaszcza wam, którzy znajdujecie się w wieku dorastania. Pierwsza, to nie popełnić nigdy w waszym życiu grzechu śmiertelnego. Chciałbym, abyście ubiegali się o tą łaskę wszelkim kosztem, prosząc o wstawiennictwo Maryi. Czy wiecie, co oznacza popaść w grzech śmiertelny? […]. Druga łaska, o którą powinniście prosić, to zachowanie świętej i drogocennej cnoty czystości […]. Z niej rodzi się konieczność trzeciej łaski […] jest nią ucieczka od złego towarzystwa. Będziecie szczęśliwi, o moje dzieci, jeśli uciekniecie od złego towarzystwa” (wydanie z roku 1847, str. 51-54).

W pobożności maryjnej Ksiądz Bosko widzi wielkie oparcie, potężną broń przeciw zasadzkom szatana, najlepszy sposób, by znaleźć Matkę pełną czułości, która opiekuje się swymi dziećmi, możliwość otrzymywania błogosławieństw, zdobycie nieba. Za takim wzorcem, ukazanym przez świętego Ojca i Nauczyciela, pójdą odważnie Bartłomiej Garelli, Dominik Savio, Michał Magone, Franciszek Besucco i inni. Ksiądz Bosko często przypominał swoim wychowankom, że jest rzeczą prawie niemożliwą iść do Jezusa bez pośrednictwa Maryi.

Prośmy Maryję, by pomogła nam się otworzyć na przemieniające i uświęcające działanie Ducha Świętego. Zawierzmy Jej nasze powołanie, by nas czyniła znakami i nosicielami Bożej miłości, szczególnie względem młodych.

Wraz ze świętem Niepokalanej obchodzimy rocznicę powstania Oratorium Księdza Bosko. Aby oddać atmosferę tego wydarzenia, proponujemy scenkę

______________________________________________________

POCZĄTEK ORATORIUM KSIĘDZA BOSKO

(scenka)

Osoby biorące udział:

NARRATOR

KSIADZ BOSKO

ZAKRYSTIANIN

BARTŁOMIEJ

DZIECI I MŁODZIEŻ

 ______________________________________________________

(NARRATOR): W święto Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 grudnia 1841) Ksiądz Bosko ubierając się w szaty liturgiczne w zakrystii kościoła św. Franciszka z Asyżu, by odprawić o wyznaczonej godzinie Mszę świętą, był świadkiem następującej sceny:

 

Zakrystianin, Józef Comotti, zawołał stojącego w kącie chłopca, by służył Księdzu Bosko do Mszy św. Chłopiec tłumaczył się, że nie potrafi. Zakrystianin nie dawał za wygraną, kazał chłopcu służyć. Jednak on jeszcze bardziej zawstydzony tłumaczył, ze nie potrafi i nigdy tego nie robił. W odpowiedzi zakrystianin krzykną do niego, że jest osłem! I, że jeśli nie potrafi służyć do Mszy, to po co przychodzi do zakrystii?

Ze złością chwycił biednego chłopca i zaczął go bić. Chłopiec wyrywając się, zaczął uciekać…

Ksiądz Bosko podszedł jak najszybciej i zapytał:

DIALOG MIEDZY KSIĘDZEM BOSKO A ZAKRYSTIANINEM:

– Co też pan najlepszego robi? Dlaczego pan bije tego chłopca? Co złego zrobił?

– Przychodzi do zakrystii, a nie potrafi

nawet służyć do Mszy!

-I to jest powód do bicia?

-A co to Księdza obchodzi?

-Obchodzi, bo to mój przyjaciel. Proszę go natychmiast zawołać z powrotem, bo muszę z nim pomówić. (…)

(NARRATOR): Ksiądz Bosko odprawił następnie Mszę, odmówił modlitwy dziękczynne, a potem wziął chłopca do kaplicy. Przede wszystkim zapewnił go, że nikt już nie podniesie na niego ręki, a potem

zapytał:

DIALOG MIEDZY KSIĘDZEM BOSKO A BARTŁOMIEJEM

– Jak się nazywasz, mój mały przyjacielu?

– Bartłomiej Garelli.

– Skąd jesteś?

– Z Asti.

– Masz ojca?

– Nie, umarł.

– A mamę?

– Też nie żyje.

– Ile masz lat?

– Szesnaście.

– Potrafisz czytać i pisać?

– Nic nie potrafię.

– A gwizdać umiesz?”

(NARRATOR): twarz chłopca rozpromieniła się, i z uśmiechem że jednak coś potrafi, odpowiedział:

(BARTŁOMIEJ): Umiem!

(NARRATOR): Ksiądz Bosko pytał dalej.

KONTYNUACJA DIALOGU MIEDZY KSIĘDZEM BOSKO A BARTŁOMIEJEM

– Byłeś u Pierwszej Komunii?

– Jeszcze nie.

– A u spowiedzi?

– Tak, jak byłem mały.

– A na religię chodzisz?

– Nie mam odwagi.

– Dlaczego?

– Bo młodsi chłopcy potrafią odpowiadać na pytania, a ja jestem taki duży i nic nie umiem. Wstyd mi.

– A gdybym uczył cię katechizmu, przychodziłbyś?

– Bardzo chętnie.

– Nawet tutaj?

– Byleby tylko mnie nie bili.

– Nie bój się, nikt cię nie będzie bił. Teraz jesteś moim przyjacielem, więc muszą cię szanować. Kiedy chcesz, byśmy zaczęli nasz katechizm?

-Kiedy Ksiądz chce.

-Dziś wieczorem.

-Dobrze.

-A gdyby tak zaraz?

-Chętnie.”

(NARRATOR): Ksiądz Bosko nie zwlekając zaproponował lekcję katechizmu, mając świadomość, że odłożenie spotkania do wieczora, mogło spowodować, że chłopiec nie odważy się już przyjść.

Przed rozpoczęciem katechizmu Ksiądz Bosko odmówił Zdrowaś Maryjo, aby Madonna wyprosiła łaskę zbawienia tej duszy. Ta gorliwa modlitwa, okazała stała się początkiem wielkich rzeczy.

Dziś, kiedy troska o zdrowie i podstawowe potrzeby dzieci i młodzieży jest niewątpliwie na wyższym poziomie niż za czasów księdza Bosko, możemy się zapytać: Czego potrzebują młodzi w dzisiejszych czasach?

CHWILA REFLEKSJI – podczas której dzieci i młodzież stają przy Księdzu Bosko i Bartłomieju

(NARRATOR): Odpowiedzią jest postawa księdza Bosko, któremu nie wystarczyło zapewnienie chłopcom chleba i dachu nad głową. On starał się być pełnym dobroci i zawsze obecnym wśród nich przyjacielem. Z czasem chłopców zaczęło przychodzić coraz więcej. Oratorium stało się dla nich domem, kościołem, szkołą i placem zabaw.

(wszyscy którzy są przy Księdzu Bosko, przytulają go, lub wyciągają w jego stronę ręce)

KSIĄDZ PROWADZĄCY KAZANIE zbliża się do grupki dzieci i młodzieży skupionej wokół ks. Bosko. Kieruje do pozostałych następujące słowa:

Wielkie dzieło miłości którym jest Oratorium, Ksiądz Bosko rozpoczął od modlitwy – jednej „Zdrowaś Maryjo”. Chciejmy i my pomodlić się za nasze oratorium, oraz wszystkie Oratoria salezjańskie na całym świecie, które również świętują rocznicę swojego powstania, by Maryja Niepokalana i Wspomożycielka Wiernych, otaczała nas swoją opieką, i prowadziła przez wstawiennictwo św. Jana Bosko do źródła radości, którą jest sam Pan Jezus.

NA ZAKOŃCZENIE WSZYSCY ODMAWIAJĄ JEDNO ZROWAŚ MARIO

 ______________________________________________________

Źródło: Wspomnienia Oratorium św. Jan Bosko,Wydawnictwo salezjańskie, Warszawa 2010 r. oraz  MB II,7

opracowanie TH