Ksiądz Bosko i Matka Mazzarello są żywi pośród nas!


(źródło: krakow2016sym.pl)

W środę 27 lipca, rozpoczęło się święto Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego, które wpisuje się w cykl wydarzeń towarzyszących Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie. Młodzi z całego świata opanowali miasto, a młodzież salezjańska wypełniła swoją radością halę EXPO w Krakowie.

IMG_0139

Przedpołudnie było poświęcone refleksji nad miłosierdziem w życiu młodego człowieka. W Forum MGS uczestniczyli przedstawiciele inspektorii salezjańskich z 41 krajów, których powitał, w imieniu własnym i s. Runita Galve Borja FMA, ks. Fabio Attard SDB, Radca ds. Duszpasterstwa Młodzieżowego. Po obejrzeniu filmiku przedstawiającego związek ks. Bosko z Bożym Miłosierdziem, rozpoczęły się prace w grupach językowych.

Młodzi zastanawiali się nad wyzwaniami jakie stawia przed nimi świat w czynieniu dzieł miłosierdzia i jakiego dobra w tym doświadczają. Ich zadaniem było także sformułowanie przesłania MGS dla świata, które zostanie ogłoszone w najbliższą niedzielę i przekazane papieżowi Franciszkowi.

IMG_0984Druga część porannego spotkania była poświęcona na dialog młodzieży z ks. Ángel Fernández Artime SDB, Przełożonym Generalnym salezjanów i s. Yvonne Reungoat FMA, Matką Generalną sióstr salezjanek. Młodzi ze Słowenii, Angoli, Wenezueli i Meksyku pytali przełożonych o to, jak w obecnych, trudnych czasach, pełnych wojen, nienawiści, ale też w których podważana jest wizja chrześcijańskiej antropologii człowieka, żyć i dzielić się miłosierdziem z innymi, i jaka jest odpowiedź naszego Zgromadzenia. Ksiądz Generał zauważył, że młodzi z naszych środowisk żyją w obawie przed niemożnością zmiany czegokolwiek. Odpowiedzią na ten fakt ma być nasza jedność, która jest źródłem siły. Z kolei Matka Generalna podkreśliła, że naszym zadaniem jest patrzeć na drugiego człowieka z empatią, tak jak uczy nas tego papież Franciszek i cały Kościół, mając na uwadze jasną ideę osoby ludzkiej zgodną z Bożym zamysłem.

Na zakończenie tej części spotkania wszyscy uczestnicy wzięli udział w Eucharystii. W słowie skierowanym do zebranych Ksiądz Generał zwrócił uwagę, że w kontekście Błogosławieństw, imieniem Jezusa jest Miłosierdzie, a Jego przyjęcie i uznanie Go jako Pana swojego życia oznacza, że mamy prawo życia nadzieją. Kiedy czytamy Błogosławieństwa nasze życie może ulec zmianie.

Druga część Forum SYM była przeżywana w klimacie radości i wspólnego świętowania. Hala EXPO w Krakowie, zaraz po obiedzie, zaczęła wypełniać się młodymi przybyłymi z 55 krajów, w liczbie około sześciu tysięcy.

Przez prawie cztery godziny hale targów stały się wielkim podwórkiem z Valdocco. Był to czas kiedy młodzi prezentowali tańce, śpiewy i zabawy typowe dla miejsc ich pochodzenia. Tak spełniały się słowa Księdza Bosko: “boisko żywe, diabeł martwy”. W czasie trwania święta, w jednej z sal, trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Pięknym znakiem była trudność znalezienia wolnego miejsca na podłodze…

Po kolacji wszyscy zebrali się w największej hali na wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem wystawionym na ołtarzu. Czuwanie było przygotowane i prowadzone przez duszpasterstwo akademickie “Petroklezja” z Płocka. Następnie zaprezentowano krótkie przedstawienie o życiu Świętej Faustyny Kowalskiej i o tym, jak pełnić dzieła miłosierdzia w życiu codziennym.

Spotkanie zakończyło się “Słówkiem na dobranoc” Matki Yvonne Reungoat i Księdza Generała Ángel Fernández Artime: “Wszyscy jesteśmy salezjanami i wszyscy nosimy w sercach tego samego ducha Księdza Bosko i Matki Mazzarello” – te słowa Matki Yvonne zostały entuzjastycznie przyjęte  przez młodych. “Do każdego z nas w tych dniach będą mówić w szczególny sposób Jezus, Ksiądz Bosko i Matka Mazzarello” – dodała. Natomiast Ksiądz Ángel życzył nam wszystkim, przybyłym z różnych części świata, aby każdy nasz salezjański dom stał się drugim Valdocco i drugim Mornese, aby każda nasza działalność doprowadziła młodych do osobistego spotkania z Jezusem, aby mógł On dotknąć naszych serc.

Ten bardzo intensywny dzień zakończył się modlitwą “Zdrowaś Maryjo” odmawianą w ojczystych językach. Święto SYMu się zakończyło. Nie kończy się jednak droga jaką mamy przebyć do spotkania z naszym Panem, umarłym i zmartwychwstałym, z Księdzem Bosko i Matką Mazzarello.