Naszym miejscem półkolonii była w tym roku Biblioteka Miejska w Dąbrowie Górniczej. Dzięki zgodzie ze strony Dyrekcji tego obiektu mogliśmy tam spędzić nasze cztery z siedmiu dni zabawy. Mogliśmy skorzystać z salek tematycznych takich jak sala „retro” czy sala multimedialna. Na Sali multimedialnej przez cztery dni mieliśmy okazje zaczynać nasz dzień, modlić się, tańczyć, śpiewać a przede wszystkim oglądać bajkę która nam towarzyszyła podczas tegorocznych półkolonii. Na nasze półkolonie zgłosiło się 45 dzieci, które każdego dnia przychodziły z coraz to większym uśmiechem. Nic dziwnego, skoro każdego dnia czekało na nich dużo atrakcji oraz grupa licząca ponad 20 animatorów, która każdego dnia dwoiła się i troiła, aby nasi uczestnicy mogli mieć zapewnioną dobrą zabawę oraz opiekę.

DSC06602

Krótki opis tego co przygotowaliśmy na Półkolonie:
Poniedziałek:
Spotykamy się w Sali Multimedialnej gdzie zaczynamy nasz czas od modlitwy. Następnie czeka nas taniec, śpiew oraz inne ruchowe elementy. Gdy wszyscy już się trochę wyszaleliśmy, obejrzeliśmy fragment bajki – mówiący o wartości realizowania swoich marzeń. Po bajce przedstawiamy wychowawców grup, animatorów i inne osoby służące pomocą oraz dzielimy się na grupy. Po podziale na grupy idziemy do przydzielonych salek gdzie realizujemy przygotowane dla nas zadania. Poniedziałkowy czas w całości spędzamy w Bibliotece i zajmujemy się przede wszystkim na poznaniu siebie nawzajem. Czas dobiegał końca więc spotykamy się wspólnie na Sali Multimedialnej i przedstawiamy przygotowane w grupach prace, okrzyki i nazwy. Na koniec kończymy modlitwą i zmierzamy do domów.

Wtorek:
Dzień zaczynamy modlitwą poranną oraz śpiewem, tańcem i zabawą, gdyż niektórzy wyglądali jakby dopiero wstali. Następnie kolejny fragment bajki który tym razem pokazuje nam różnice między światem rzeczywistym a światem przedstawionym w bajce. Po bajce dzieci wraz z wychowawcą oraz animatorami idą do salek zmierzyć się z kolejnymi zadaniami. Przyszła godzina 12, czyli czas na wyjście i odbycie Wieloboju indywidualnego, który miał miejsce na Orliku przy SP nr 20. Miejsc na podium było tylko 3 w dwóch kategoriach wiekowych a uczestników aż 45 co powodowało wielką rywalizacje. Dzień kończy się a u dzieci na twarzy radość i zmęczenie. Na końcu w kole modlimy się i dziękujemy Panu Bogu za nasz dzień.

Środa:
Jak dwa dni wcześniejsze, tak i dziś nasz początek jest podobny, z tym że, dziś od razu po bajce wyruszamy do Aqua Parku gdzie dwie godziny pływamy i taplamy się w wodzie. Po powrocie zmierzamy do naszych grup gdzie czeka nas gra w „co by było gdyby” oraz zadania przygotowane do bajki – tematem dnia jest pokazanie, że każdy z nas ma prawo aby się zmienić czy poprawić. Dzień mija bardzo szybko, a nam czasu nic nie zostaje czasu więc modlimy się i dziękujemy za nasz kolejny dzień.

DSC06032

Czwartek:
To już ostatni dzień naszych Półkolonii… znaczy naszego pobytu w Bibliotece Miejskiej. Zaczynamy wszystko identycznie jak każdy poprzedni dzień. Modlimy się, tańczymy, śpiewamy i oglądamy bajkę, z tym że, dziś ona już się nam kończy. Po bajce mamy niespodziankę dla Pani Dyrektor Biblioteki. Składamy jej podziękowania dajemy drobny upominek a następnie głośno krzyczymy: „Dziękujemy, dziękujemy za rok znowu tu przyjdziemy”. Po tym wszystkim idziemy do salek gdzie najpierw dyskutujemy o plusach i minusach pracy w grupie, a następnie już tak na koniec naszego pobytu w bibliotece mamy przygotowane dwie gry: Familiadę oraz Kalambury. Na to wszystko mamy wydaje się mało czasu, bo już o 12.30 już czeka na nas Grupowy dzień sportu. Tak więc o 12 zbieramy się i udajemy się na Orlik przy SP nr 20. Tam podobnie jak dwa dni temu rywalizacja jest ogromna, lecz w tym dniu są małe różnice. Mamy podzielone dzieciaki na 8 grup, lecz tylko najlepsza może wygrać. Na koniec dnia przed modlitwą chwile wspólnie gramy w piłkę i tańczymy.

Piątek:
Dzisiejszy dzień zaczynamy od przyjazdu do Parku Zielona. Na miejscu już czeka przygotowany program dnia składający się z kilku części. Na początek Miss i Mister Półkolonii – musiał on pokazać on swoje zdolności, jaki ubiór przygotował na ten dzień oraz pokazać wszelaką wiedze jaką posiada. Po wyborze Miss i Mistera odbył się zwycięski taniec wybranej pary. Drugą częścią była niespodzianka dla dzieci, jaką była pizza – oczywiście tylko Margherita ze względu na piątek. Po posiłku czas na Podchody. Wspólnymi siłami w grupach które nam towarzyszy od poniedziałku do czwartku poznajemy historie naszego miasta. Na koniec naszego dnia wspólnie się spotykamy, modlimy i wracamy do domu.

Sobota:
Dzień w którym wyruszamy z samego rana na wycieczkę. Naszym pierwszym kierunkiem jest Ogród Biblijny w Proszowicach, gdzie jesteśmy oprowadzani przez zakamarki pięknego ogrodu oraz poznajemy jego tajemnice. Po zwiedzeniu Ogrodu zmierzamy do drugiego punktu naszego dnia czyli Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Jest bo bardzo wyjątkowe miejsce, w którym nasze dzieci były bardzo aktywne. Dodać też pragnę że cały dzień towarzyszyła nam świetna pogoda co sprawiło że nasza wycieczka udała się w 100 procentach.

Niedziela:
W tym dniu nasz czas dobiega końca. Nasze Półkolonie wieńczy to co najważniejsze, wspólna Eucharystia. W jej trakcie mamy prezentowany krótki filmik z naszych Półkolonii, rozdajemy nagrody dla zwycięzców poszczególnych konkurencji oraz pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo dla dzieci i tych którzy angażowali się w nasze Półkolonie.

Zapraszamy też do krótkiego filmiku:


Michał Kłębek