(ANS – Rzym) – Miłosierdzie jest tematem, jaki wybrał Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime dla nowego wideo z cyklu “Drodzy Współbracia”, które jest dostępne od dnia dzisiejszego w języku hiszpańskim i włoskim z napisami w innych 28 językach.

Przełożony Generalny mówi w nim o miłosierdziu nie tylko ze względu na centralne miejsce, jakie zajmuje ono w życiu chrześcijańskim, i szczególną wagę, jaką przywiązuje doń papież Franciszek, czemu dał wyraz ogłaszając obecny Jubieleuszowy Rok Miłosierdzia. Miłosierdzie bowiem znalazło również wyraźne odbicie w życiu Zgromadzenia, stąd też nie przypadkiem ks. Á.F. Artime we wspomnianym wideo czyni odniesienie do swojego listu “Miłosierni jak Ojciec. Salezjańska lektura roku jubileuszowego”.

Mówienie o miłosierdziu nie jest dla Przełożonego Generalnego retorycznym ćwiczeniem, ale znajduje “pewne konkretne konsekwencje”. Po pierwsze, jest nią pragnienie tego miłosierdzia, które pochodzi od Boga, poszukiwanie go w naszym życiu, także po to, aby móc je ofiarować innym.

Miłosierdzie każe nam “nie być obojętnym” w obliczu cierpienia, które daje znać o sobie w tak wielu częściach świata, raz w formie ubóstwa i głodu, innym razem w formie ksenofobii i odrzucenia.

I wreszcie miłosierdzie oznacza troskę o rodzinnego ducha, o ludzkie relacje, radość życia, a także – o sprawiedliwość i konkretne czyny w środowiskach dzieł salezjańskich.

Wideo “Drodzy Współbracia” jest dostępne na kanale ANSChannel YouTube i na stronie sdb.org.