Początek października jest od wielu lat w naszej inspektorii naznaczony wyjątkowym dniem. Do twardogórskiego sanktuarium Maryi Wspomożycielki Wiernych przyjeżdżają salezjanie, rodzice i rodziny salezjanów, młodzież, członkowie różnych grup tworzących Rodzinę Salezjańską oraz sympatycy charyzmatu salezjańskiego.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia w „małym kościele”. Następnie uczestnicy przeszli w procesji do bazyliki przechodząc przez Bramę Miłosierdzia (zobacz)

 

W sanktuarium przywitał wszystkich kustosz tego miejsca, ks. Ryszard Jeleń: „Dzień Wspólnoty Inspektorialnej daje nam sposobność od wielu lat, aby razem dziękować dobremu Bogu za to wszystko, czego doświadczamy przez ręce Wspomożycielki i naszego Ojca i Założyciela św. Jana Bosko.
Pragnę Was wszystkich przywitać w naszym twardogórskim sanktuarium u tronu Maryi Wspomożycielki Wiernych w tym szczególnym Roku Miłosierdzia, w roku jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i u początku 75. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionych wychowanków z salezjańskiego oratorium w Poznaniu na Wronieckiej.
(…) Może w ciągu całorocznego zabiegania nie mamy tej świadomości, jak wiele dobra doświadczamy od Boga poprzez drugiego człowieka. Dzisiaj jest taka okazja, aby się spotkać, uścisnąć dłoń, powiedzieć sobie kilka dobrych i ciepłych słów i spotkać się jako wspólnota salezjanów, jako Rodzina Salezjańska„.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył inspektor ks. Jarosław Pizoń, który w homilii powiedział m.in.:

Dzień Wspólnoty Inspektorialnej daje szczególną okazję podziękowania Bogu i ludziom za przeżywane przez Salezjanów jubileusze. W tym roku szczególne podziękowania objęły następujących współbraci:

ks. Jana Kulaka (60 lat kapłaństwa)
ks. Henryka Maternię (50 lat kapłaństwa)
ks. Władysława Kozerę (60 lat profesji zakonnej)
ks. Wiktora Lechockiego (50 lat profesji zakonnej)
ks. Krzysztofa Bucyka (25 lat kapłaństwa)
ks. Romana Mazura (25 lat kapłaństwa)
ks. Marcina Kozyrę (25 lat profesji zakonnej)
ks. Piotra Strykowskiego (25 lat profesji zakonnej)
ks. Piotra Węża (25 lat profesji zakonnej)

Po Mszy św. nowicjusze z Kopca przygotowali przedstawienie o błogosławionych wychowankach salezjańskiego oratorium w Poznaniu. Mogliśmy również wysłuchać nowej piosenki o „Piątce Poznańskiej” w ich wykonaniu. Choć mocno stremowani, dali radę!

 

Po przedstawieniu, zanim jeszcze udaliśmy się na obiad, usłyszeliśmy trzy świadectwa „Piątka w moim życiu”: kleryka Krzysztofa Jaskólskiego, pani Małgorzaty Gajos oraz księdza Jerzego Mikuły.

dwi_06