W dniach od 14 do 16 października w Tarnowskich Górach odbyło się Formacyjne Spotkanie Młodych (FSM) dla gimnazjalistów. Uczestniczyło w nim 28 osób, wraz z opiekunami. Na pierwszy FSM w tym roku przyjechali chłopcy z Czarnego Lasu, Twardogóry, Lubina, Wrocławia – parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz  Michała Archanioła. Hasłem spotkania były słowa usłyszane przez Księdza Bosko w jednym ze snów „młot i kowadło”. To sakrament spowiedzi i eucharystii, który odciska w naszej duszy znamię bożej miłości, daje moc i kształtuje charakter. W ten sposób chcieliśmy spojrzeć jeszcze raz na rok bożego miłosierdzia, oraz przykład wiary bohaterskiej Piątki Poznańskiej.

fsm4

* * *

      Na FSM dla gimnazjalistów, przyjechaliśmy w piątek 14 października około godziny 18.00. Po dotarciu do naszego salezjańskiego ośrodka w Tarnowskich Górach, powitał nas serdecznie ks.Tomasz. Otrzymaliśmy klucze do pokoju po czym szybko zakwaterowaliśmy się. Mogliśmy poznawać już naszych nowych kolegów. O godzinie 19:00 rozpoczęliśmy kolację śpiewając ”pobłogosław Panie”. Na pogodnym wieczorze mogliśmy się dobrze bawić i lepiej poznać. Kolejny czas był przeznaczony na refleksję i modlitwę. Myślę, ze pomogło nam to zbliżyć się do Boga, który jest miłosierdziem. Po odśpiewaniu apelu i słówku na dobranoc które powiedział ks. Karol Gąsior (serdecznie nas witając i opowiadając o dziele w którym pracuje), od 22:30 do północy czas spędziliśmy w naszym gronie grając w bilard, piłkarzyki, gry planszowe. Wiele emocji wyzwolił w nas turniej piłki nożnej, który rozegraliśmy na sali gimnastycznej.

Bardzo dobrze się bawiłem i mam nadzieję, że następnym razem będzie nas więcej!

       Karol Szymański z Czarnego Lasu

fsm6

* * *

Sobotni poranek był piękny. Kto chciał, mógł z samego rano pobiegać w pobliskim parku, który ma aż około 200 hektarów lasu, tak więc można się pozytywnie zmęczyć ; ) Po porannej adoracji i jutrzni udaliśmy się na konferencję. Ksiądz Tomasz ukazał nam piękno sakramentu pojednania. Kl. Piotr Leśnikowski porównał warunki dobrej spowiedzi do kosmetyków, co dało nam wiele do myślenia. Kl. Bartek Balcerzak poprzez film animowany ukazał nam jak ścierają się ze sobą świat widzialny i niewidzialny, oraz jak z jednej strony można doświadczyć bożej łaski a z drugiej doświadczyć walki demona, który czyni wszystko by odwieść nas od tego sakramentu bożego miłosierdzia. Ksiądz Paweł Druszcz przybliżył nam natomiast heroiczność i piękno życia błogosławionej Piątki Poznańskiej.

fsm3

W samo południe spotkaliśmy się na Eucharystii, której przewodniczył ks. Inspektor Jarosław Pizoń. Myślę, że słowa jego homilii otworzyła nasze serca.  Po obiedzie niezwykłą dla nas atrakcją było półtoragodzinne zwiedzanie wraz z przewodnikiem kopalni srebra w Tarnowskich Górach (którą gorąco polecam www.kopalniasrebra.pl ).

       Bartek Dziekan z Wrocławia

 

plankop

* * *

       W sobotę od godz. 19:30 do 6 rano miało miejsce kolejne czuwanie gimnazjalistów z Tarnowskich Gór i okolic. Przybyło ich około 300. W tym czuwaniu również brała udział nasza grupa FSM-owiczów. Przed konferencją pana Marcina Jakimowicza, odbyło się powitanie i modlitwa prowadzona przez jednego z nas. Po konferencji uczestniczyliśmy wraz z innymi rówieśnikami, w pracy w grupach. Następnie wszyscy mogliśmy się posilić. Od godz. 22.40 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi, aby na Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Piotr Lorek (wikariusz ks. Inspektora), przyjąć Pana Jezusa do czystego serca. W kazaniu ks. Piotr podzielił się z nami historią swojego powołania. Ze stołu Eucharystycznego przenieśliśmy się na inne stoły, gdzie młodzież z opiekunami mogła się wzmocnić kiełbaskami z grilla.  Dzięki temu byliśmy silni i gotowi rozpocząć nocny maraton taneczno-sportowy-filmowy.

img_7152

Przez całe czuwanie młodzież gimnazjalna mogła również pójść adorować Pana Jezusa w najświętszym sakramencie. Czuwanie zakończyło się błogosławieństwem oraz rozdaniem nagród za pierwsze, drugie i trzecie miejsce w poszczególnych turniejach. Naszymi drużynami były FSM-power w piłkę nożną i piłkarzyki. Bartek Dziekan odebrał nagrodę za II miejsce właśnie w piłkarzykach.  Po rozdaniu nagród był czas na odpoczynek by już o godz. 8:30 wychwalać Pana Boga modlitwą kościoła czyli Liturgią Godzin. O 9.00 zjedliśmy śniadanie a po posiłku był czas na dzielenie się doświadczeniem z całego pobytu na FSM-ie. Myślę, że dla nas wszystkich był to piękny, twórczy i owocny czas.

       kl. Łukasz Grzenia z Lądu

 

fsm1