(cykl spotkań rocznych: Oratorium jako Kościół)


Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze to w pewien sposób miejsce niezwykłe na naszej salezjańskiej mapie. Od lat przyciąga i młodych i starszych. To właśnie tutaj odbywają się od ponad trzydziestu lat Pielgrzymki Ministrantów (pim.salezjanie.pl), Inspektorialne Dni Wspólnoty, Formacyjne Spotkania Młodych (fsm.salezjanie.pl) czy właśnie Oratoriady. Październikowy zjazd młodzieży z naszych lokalnych oratoriów zgromadził sporą, bo ponad 200-osobową grupę.

Pierwszy wieczór tradycyjnie dzielimy na dwie części i poświęcamy najpierw na modlitwę i sakrament pojednania, by następnie z czystym sumieniem radośnie spędzić wieczór integracyjny. Nabożeństwo przygotowujące do sakramentu pojednania poprowadził kustosz twardogórskiego Sanktuarium, ks. Ryszard Jeleń. W przystępny sposób „odświeżył” uczestnikom warunki dobrego przeżycia sakramentu.

orat-nabozebstwo

Po konferencji rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. W jej czasie młodzież przystępowała do spowiedzi. Medytacyjny śpiew scholi stanowił dużą pomoc w refleksji i pobożnym przeżyciu nabożeństwa. Na zakończenie, po Apelu Maryjnym, nowy ksiądz inspektor Jarosław Pizoń powiedział „słówko na dobranoc”.

Drugim punktem spotkania był wieczór integracyjny. W jego czasie poszczególne wspólnoty oratoryjne przedstawiały krótkie scenki o swoich kierownikach Oratorium. Oto przykładowe przedstawienie w wykonaniu młodzieży z oratorium w parafii p.w. św. Jana Bosko w Lubinie:

 

Następnego dnia po modlitwach i śniadaniu przyszedł czas na formację. Oto nagranie z konferencji ks. Grzegorza Dłużniaka (Czystość, czyli walka o wartość):

 

Fot. Podsumowanie pracy w grupach.

Fot. Podsumowanie pracy w grupach.

W południe zgromadziliśmy się w „małym kościele” na Koronce do Bożego Miłosierdzia. Jedną z intencji była modlitwa za salezjańskich animatorów z Aleppo w Syrii. Od wielu miesięcy przeżywają oni wraz z innymi mieszkańcami pogrążonej w wojnie Syrii naprawdę trudne chwile. W pamięci mamy m.in. apele Rity Basmajian  oraz innej wychowanki salezjańskiej podczas Światowych Dni Młodzieży (posłuchaj)

orat-koronka

Po Koronce wszyscy uczestnicy Oratoriady wyruszyli w procesji do Sanktuarium na Mszę Świętą przechodząc przez Bramę Miłosierdzia. 

Sobotnie popołudnie przeznaczone zostało na grę miejską, dzięki której uczestnicy mieli możliwość lepszego poznania Twardogóry 🙂 zakończone pieczeniem kiełbas na ognisku.
Dziękujemy młodzieży z Twardogóry za przygotowanie wraz z Salezjanami październikowej Oratoriady. Do zobaczenia w grudniu w Tarnowskich Górach.