ks. Robert Gajewski SDB, Lubin


„Działająca w Lubinie, przy parafii św. Jana Bosko Salezjańska Grupa Wilki im W. Pileckiego spędziła tegorocznego Sylwestra na szkoleniach taktycznych w Twardogórze.

Korzystając z chwil wolnych od zajęć szkolnych wybraliśmy w twardogórskie lasy. Chcieliśmy wykorzystać ten czas na podniesienie naszych umiejętności, integrację oraz aktywny wypoczynek. Kadrę wyjazdu stanowili nasi przyjaciele ze Stowarzyszenia Proobronnego „Tarcza” z Lubina: pan Krzysztof i Agata Kołakowscy, Bogusław Babiec oraz starsze Wilki: ks. Robert Gajewski SDB i Dominik Kapela. Uczestnikami wyjazdu byli młodzi ludzie w wieku gimnazjalnym, na co dzień zaangażowani w nasza grupę. Było ich 16 osób; podzielonych na cztery sekcje („Alfa”, „Bravo”, „Charlie”, „Delta”), skupione w dwie drużyny („Wataha” i „Sfora”).

wilki-sylwester-03

Program wyjazdu był skoncentrowany na formacji katolickiej, pro obronnej i społecznej. Każdy dzień zaczynaliśmy modlitwami w Sanktuarium Wspomożycielki. Tam również celebrowaliśmy Eucharystie, sakrament pojednania, Adoracje Najświętszego Sakramentu. W twardogórskich lasach, w dzień i w nocy (!), ćwiczyliśmy zagadnienia z tzw. „taktyki zielonej”: techniki patrolowe, reakcje oraz działanie w kontakcie ogniowym z przeciwnikiem czyli tzw. standardowe procedury operacyjne dla drużyn. Przeprowadziliśmy dwukrotnie manewry taktyczne „Zimowy front”. Mieliśmy również okazję przejść praktyczne szkolenie z survivalu militarnego w drużynach. Popołudniami uczestniczyliśmy w wykładach: o liniach wyposażenia wojskowego oraz o dowodzeniu. Ważnym elementem naszego wyjazdu były wspólne wieczory, spędzane na grach, zabawach, rozmowach, dobrym kinie. Wyjazd był również świetną okazją do rozwinięcia się w zakresie obowiązków domowych: zamiatania, zmywania, nakrywania, sprzątania pomieszczeń. Wszystko było wykonywane w wyznaczonym reżimie czasowym i sprawdzane przez czujną kadrę.

Wyjazd uważamy za bardzo udany: zrealizowaliśmy postawione sobie cele, pogłębiliśmy przyjaźń między sobą jak również z Bogiem i Maryją, twardogórską Wspomożycielką. Bardzo dziękujemy naszym gospodarzom, wspólnocie salezjanów z Twardogóry za gościnność i za piękny dom, który zorganizowali dla gości, takich jak my.