kl. Krystian Sukiennik SDB


Pierwszy dzień wiosny jest obchodzony w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nietypowo, bo w regionalnym stylu. 21. marca to po prostu Dzień Śląski! Samorząd Szkolny, który organizował drugą edycję tej imprezy, przygotował zajęcia  dla uczniów salezjańskich szkół poświęcone kulturze śląskiej, zapoczątkowując tym samym nową, piękną tradycję, która ma na celu pielęgnowanie tego wszystkiego, co śląskie.

Uczniowie mogli zmierzyć się ze swoją wiedzą o Śląsku, jego kulturze, ćwiczyć śląską gwarę. Już kilka dni wcześniej w szkole przeprowadzono sondę ze znajomości „śląskiej godki”. Jej wyniki zaprezentowano  podczas turnieju „Hanys na 100%”, w której zmierzyły się drużyny grubiorzy i gołymbiorzy. Kto wie, czym jest szmaterlok , knif lub co oznacza wykludzać sie? Nasi uczniowie to wiedzą! 
Podczas dnia śląskiego gościliśmy p. Krzysztofa Respondka, aktora, członka kabaretu „Rak”, który wygłosił niezwykły, przezabawny recital na temat śląskości. Dzień Śląski uświetnił  także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Miedarzanie”, który zaprezentował tradycyjne, śląskie utwory oraz motywy taneczne. „Wisienką na torcie” śląskiego święta była scenka (po Śląsku) przygotowana przez nauczycieli SOSW, która w zabawnej formie opowiadała o stworzeniu Adama i Ewy.