Klaudia Cichocka, SWM Poznań


W ostatni weekend 10-12 marca odbył się w poznańskim oratorium na Winogradach ogólnopolski zjazd wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Tym razem spotkanie nosiło tytuł: „Owoce bycia wolontariuszem. Misja Nigeria”. 

W piątkowy wieczór 10 marca wolontariusze z całej Polski mieli okazję do wspólnej integracji oraz modlitwy za swoich przyjaciół z misji w San Lorenzo. Pojawiło się wiele nowych osób, ale nie zabrakło też stałych, działających wolontariuszy. 
Drugi dzień spotkania był bardzo pracowity, zarówno dla organizatorów jak i gości. Sobota rozpoczęła się warsztatem na temat Nigerii, jej kultury i obyczajów. Następnie poznański duszpasterz SWM – ks. Bartek Kulczyk wygłosił konferencję pt. „Miłość jako fundament pracy misjonarza”. Nie obyło się w niej bez anegdot z pracy misyjnej oraz przykładów z życia codziennego. Po Mszy Św. w południe oraz obiedzie grupy wolontariuszy ruszyły w miasto by sprostać grze miejskiej śladem znanych polskich lekarzy m.in. Karola Marcinkowskiego oraz zasłużonej misjonarki Wandy Błeńskiej. Po powrocie Ela, Marta, Kasia i Karina przedstawiły prezentację o ich zeszłorocznej dwumiesięcznej misji w Ibadanie. Przedostatnim punktem wieczoru było powstanie salezjańskiego Mannequin Challenge, którego efekt można zobaczyć w takim oto filmie…
 

Ten owocny dzień zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu.

Niedzielę rozpoczęliśmy wspólnie od Mszy Św., po czym wysłuchaliśmy krótkiej konferencji ks. Bartka. Następnie Eliza Kur oraz Malwina Muńko poprowadziły warsztat psychologiczny pt.: „Owoce bycia wolontariuszem”. Jednym z bardziej emocjonujących elementów tych zajęć była budowa jak największej wieży z makaronu spaghetti, taśmy klejącej i sznurka. Było nie lada wyzwanie zwłaszcza, że na szczycie miała utrzymać się pianka Marsh Mallow.
Spotkanie zakończyło się jak zwykle wspólnym obiadem, a po wielu uściskach i całusach wolontariusze wyjechali z – miejmy nadzieję – dobrymi wspomnieniami.