W dniach od 31 marca do 3 kwietnia, w Częstochowie i Kopcu odbyło się Formacyjne Spotkanie Młodych pod hasłem „You can be a saint”. Wraz z opiekunami i pięcioma klerykami z Lądu było nas wszystkich 39 osób. Między innymi z lubińskich parafii, Twardogóry, Tarnowskich Gór, parafii Michała Archanioła i Chrystusa Króla we Wrocławiu, Liceum Salezjańskiego oraz z Częstochowy.

Wieczorem przed integracją i grami planszowymi które przytrzymały nas do samej północy, zjednoczyło nas wspólne rozważanie Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich i apel przed cudownym wizerunkiem naszej Matki. Kustosz zakonu Paulinów, powierzył nas Jej opiece, co można było również zobaczyć i usłyszeć poprzez transmisje.

 

Był z nami Ksiądz Inspektor Jarosław Pizoń. W sobotę rano wprowadził nas w misterium miłości Chrystusa poprzez Eucharystię i skierowane do nas słowo.

Po śniadaniu wraz z przewodnikiem mogliśmy poznać tajemnice Jasnej Góry, skarbca, strategii wojennych i historię obrony naszej duchowej twierdzy. Do obiadu na sali gimnastycznej rozegraliśmy turniej piłki nożnej i koszykówki. W międzyczasie część naszej grupy mogła uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez Techniczne Zakłady Naukowe przy ul. Jasnogórskiej 84. Innowacje technologiczne i symulatory lotów dały nam dużo do myślenia.

Po obiedzie wyjechaliśmy do Kopca. Oto relacja Jana Switany  (ucznia Liceum Salezjańskiego z Wrocławia) z naszego pobytu:

Nowicjat salezjański w Kopcu znajduje się w bardzo malowniczym miejscu. Nie sposób nie dostrzec otaczającego piękna i głębokiego spokoju. Z pewnością ta cisza, sprzyja refleksji nad powołaniem. Cieszę się, że mogliśmy poznać nowicjuszy, zobaczyć jak żyją, porozmawiać. Po przywitaniu, konferencję o rozeznawaniu duchowym wygłosił nam mistrz nowicjatu ks. Jerzy Mikuła.

 

Nowicjusze przyjęli nas wspaniale. Widać, że do tego dnia przygotowywali się dość długo. W formie teatralnej przybliżyli nam życie błogosławionych oratorian z Poznania. Spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą i grillowaniem.

Podczas spotkania w Kopcu, z ks. magistrem spotkali się prenowicjusze. Swoje spotkanie mieli również prezesi SL naszej inspektorii.

Bardzo dziękujemy wspólnocie salezjańskiej z Kopca za gościnę, nowicjuszom za dobre przyjęcie i modlitwę, siostrom salezjankom z Częstochowy z ul. św. Barbary za nocleg, pyszne posiłki i troskę o nas. Podziękowania składamy na ręce siostry Joanny.