ks. Dawid Nowak SDB


POZNAŃ – czas wakacji oficjalnie uważa za rozpoczęty! Od razu z wielkim impetem i zaangażowaniem rozpoczęliśmy półkolonie w Zespole Szkół Salezjańskich w Poznaniu. Z racji przeżywania 75. rocznicy śmierci naszych Błogosławionych Patronów głównym hasłem tegorocznego spotkania był okrzyk „GOD’S HERO”, które wykrzykiwało każdego dnia 85 uczestników, 20 animatorów i 7 wychowawców. Mamy wielu bohaterów koło siebie, ale tym razem chcieliśmy jeszcze bliżej spotkać się z poznańskimi pięcioma herosami, którzy byli TACY SAMI JAK MY. Już pierwszego dnia poznaliśmy ich miejsca zamieszkania, drogi którymi chodzili czy miejsca, w którym wzrastali, biorąc udział w Queście Wielkopolskim (gra miejska). Ponadto, wizyta w Kościele „Piątki” wzmocniła w nas wole walki, byśmy sami stali się Bożymi Bohaterami.
W kolejne dni naszego letniego świętowania odwiedziliśmy poznańskie Nowe Zoo, biorąc udział w grze terenowej, która pozwoliła nam zintegrować się ze sobą. Muzeum uzbrojenia na Cytadeli, Aqua Park w Termach Maltańskich, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie to tylko część atrakcji przygotowanych dla naszych młodych Super Bożych Bohaterów. Finałem naszych półkolonii było niecodzienne wydarzenie w skali Polski. W sobotę spotkaliśmy się w naszej szkole na świętowaniu „Piątki” ze wszystkimi półkoloniami salezjańskimi Poznania. Rataje, Winogrady i Łazarz dały dowód tego, że Salezjanie mogą być „w całej Polsce jedną siłą”. Wielki salezjański festyn był uwieńczeniem naszych półkolonii. Wielobój, strzał z prawdziwego łuku, dmuchana zjeżdżalnia, chodzenie po linie, malowanie twarzy, tory przeszkód, jubileuszowy grill czy tańce integracyjne były z pewnością godnymi i megasalezjańskimi akcentami jedności księdza Bosko w wielkim mieście. To był historyczny moment – mamy nadzieje, że nasi bohaterowie „PIĄTKA POZNAŃSKA” – wymodlą dla nas tak bohaterskie serce, jak oni sami mieli. Janek, Janek B… Janek BOSKO – OLE!

 

Anna Gadecka


Radość, uśmiech, odwaga, chęć niesienia pomocy, wierność, patriotyzm – tego na pewno nie brakowało bohaterom z ulicy Wronieckiej. Tacy też postanowili być TWARDZIELE NA PIĄTKĘ – uczestnicy wakacji z księdzem Bosko na Winogradach.
Każdy młody, każdy nastawiony na przygodę, niektórzy z plecakami, inni bez – wszyscy przybyli na godzinę 900 do kościoła, by Mszą św. rozpocząć półkolonie. Każdy dzień był inny. Rozpoczynał się od przedstawienia jednego z chłopaków z Piątki Poznańskiej. Następnie były wyprawy małe i duże, wyprawy suche i mokre, ale zawsze radosne.


Tym razem udało nam się odwiedzić Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, zobaczyć co to czołgi i samoloty. Nie zabrakło też czasu na rozwiązanie Questa o Piątce Poznańskiej. Mimo, że pogoda chciała nam pokrzyżować plany – nie poddawaliśmy się, w końcu chcieliśmy być TWARDZIELAMI! Kolejnym punktem na naszej półkolonijnej mapie były Termy Maltańskie – miejsce szaleństwa, rozrywki i niezapomnianych wspomnień. Dużo radości przyniosło nam odwiedzenie Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Kozy, krowy, owce, traktory, kombajny – to coś, o czym wielu z nas nie miało pojęcia 🙂 Dużo wrażeń czekało też na nas w Skoda Auto Lab – gdzie uczyliśmy się udzielania pierwszej pomocy, zobaczyliśmy o co chodzi w ruchu drogowym. Na starszych czekał też symulator dachowania i zderzeń.
Ostatnim punktem naszych wakacyjnych poczynań był niesamowity SALEZJAŃSKI PIKNIK NA PIĄTKĘ na Ratajach, w którym wzięły udział wszystkie grupy z salezjańskiego Poznania: Winogrady, Kolejowa i Szkoła Salezjańska. Świętowanie Piątki Poznańskiej nie mogło odbyć się bez chodzenia po linie, żonglerki, baniek mydlanych, balonów z wodą, toru przeszkód, dmuchanej zjeżdżalni, grilla, tańców. Dobrze być razem – oby takich spotkań jak najwięcej. Pozdrawiamy wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają półkolonie – POWODZENIA! 🙂