W FSM-ie wzięło udział 27 chłopców, którzy przyjechali z Twardogóry, Wrocławia (parafii pw. św. Michała Archanioła i Chrystusa Króla), Środy Śląskiej i Kamyka. Nad całością programu czuwali klerycy z Lądu – Łukasz, Maciek, Krzysiek i Norbert oraz trzech księży opiekunów. Bardzo gościnnie nas przyjął i ugościł ks. dyr. Lesław Klamer, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni.

Piątek był dla nas dniem integracji. Pogodny wieczór oraz wspólna modlitwa pomogły nam poznać siebie nawzajem i stworzyć braterską atmosferę. Był z nami od początku obecny ks. Inspektor Jarosław Pizoń. W słówku na dobranoc wskazał, jak ważne jest każde spotkanie oraz, że sam wyraz „spotkanie” zawiera w sobie słowo „spot”, który jest zapowiedzią czegoś niepowtarzalnego. Do północy praktycznie mogliśmy spróbować naszych sił w meczu koszykówki i turnieju piłki nożnej.

W sobotę po modlitwach i śniadaniu spotkaliśmy się wszyscy na konferencji. Tematem były właśnie spotkania. Co ciekawe, mówców było aż pięciu. W temat wprowadził nas ksiądz Tomasz Hawrylewicz, a tuż po nim głos zabrał kleryk Maciej Walkowiak, który opowiedział o spotkaniu z samym sobą. Zwrócił nam uwagę na potrzebę wyciszenia i samotności w procesie odkrywania naszych wnętrz. Następnie kleryk Krzysztof Pałucki pokazał, w jaki sposób dokonuje się spotkanie dwóch osób. Uczestnicy wcielili się w role ducha, duszy i ciała dwóch osób, które spotykając się na tych trzech płaszczyznach, słuchali nawzajem swoich potrzeb. Kleryk Norbert Rosiński zajął się zagadnieniem relacji człowieka z Bogiem, gdzie kluczową rolę odgrywa szczera modlitwa i korzyści płynące z niej. Na tej drodze towarzyszy nam także Maryja jako Matka. Ostatni temat „ewangelicznych spotkań, które przemieniły życie” został przedstawiony przez kleryka Łukasza Grzenię. Historia Zacheusza i kobiety cudzołożnej pokazały nam, jak Jezus patrzy na drugiego człowieka.

Podczas pracy w grupach dzieliliśmy się sposobami na lepsze spotkania i namierzyliśmy przeciwników kontaktu. Dzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami na temat ciszy, samotności, słuchania i koncentracji. Za zadanie mieliśmy także przedstawić jedną z ewangelicznych scen, w których Jezus odwiedzał grzeszników i nauczał wszystkich, którzy do niego przychodzili. Wszystko zakończyło się prezentacją grup, po czym poszliśmy do kaplicy, żeby przygotować się do Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Dariusz Mencel.

Po obiedzie w dwóch grupach zwiedziliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga i Kopalnię Srebra. Od godziny 19.00 uczestniczyliśmy w nocnym czuwaniu dla ponad 300 gimnazjalistów zorganizowanym przez ks. Tomka Sage, względem którego jesteśmy bardzo wdzięczni. To była noc przepełniona modlitwą, duchem rodzinnym, tańcami i sportem.

Zapraszamy serdecznie DO PIESZYC na FSM dla chłopaków ze szkół ponadgimnazjalnych 10-12 listopada! : )