Dobrze znana jest obietnica Jezusa, który mówi, że kto opuszcza swoich bliskich, otrzyma stokroć więcej braci i sióstr. Każdy, kto był 7. października w Twardogórze, mógł na własne oczy zobaczyć, że jest to prawda.

Od sobotniego poranka do twardogórskiego sanktuarium licznie zjeżdżali się salezjanie oraz ich Rodzice i najbliżsi – a wszystko to z powodu dorocznego Dnia Wspólnoty Inspektorii Wrocławskiej. Salezjanie pracujący w Twardogórze wraz z młodzieżą i współpracownikami ugościli wszystkich pysznym ciastem, kawą i herbatą. Przywitań, uścisków i serdecznych rozmów nie było końca!

Sercem spotkania była uroczysta Msza Święta, której u stóp Twardogórskiej Wspomożycielki przewodniczył ks. Inspektor Jarosław Pizoń SDB. W kazaniu podkreślał, że: Różaniec nie ma końca, nie ma granic, nawet jest zabierany do trumny – poza śmierć (…) Na każdym różańcu są odciśnięte ślady naszego życia, a jednocześnie, gdy go bierzemy do ręki, jest zawsze miejsce na twoją dłoń, na budowanie wspólnoty. Różaniec jest miejscem budowania wspólnoty Kościelnej, salezjańskiej, młodzieżowej, duchowej (…) Gdy będziemy brali do ręki różaniec, myślmy, że jest miejsce dla moich Rodziców, i myślcie, Drodzy Państwo, że jest miejsce dla waszego syna, że jest miejsce dla młodzieży.

Oto wideorelacja z Mszy Świętej:

Po Eucharystii nowicjusze z Kopca przedstawili scenkę, w której poruszyli kwestię relacji pomiędzy synem zakonnikiem, a jego najbliższymi. Niejednemu z Rodziców przypomniały się te momenty, gdy ich syn odchodził z domu do nowicjatu; a synom, gdy opuszczali rodzinne gniazdo.

Rozwinięciem tych obrazów była krótka konferencja Magistra Nowicjatu – ks. Jerzego Mikuły SDB. Zwrócił on uwagę na etapy rozwoju i przemian relacji Rodziców z synem zakonnikiem/kapłanem. Dopełnieniem tej refleksji było zawierzenie Matce Bożej rodzin i salezjanów zgromadzonych w bazylice.

Całość świętowania wieńczył rodzinny obiad, przygotowany w gmachu Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II. Czas spotkania dobiegł końca, jednak – jak to bywa w rodzinach – świętowanie przeciąga się na życie i trwać będzie w mniejszych już gronach podczas modlitwy za siebie nawzajem oraz odwiedzin w domach salezjańskich i rodzinnych.

PS: Rodziców salezjanów zapraszamy do wzięcia udziału w pielgrzymce do miejsc Księdza Bosko.

Więcej informacji na temat pielgrzymki

>Wszystkie zdjęcia ze spotkania w Twardogórze<

Marek Majewski sdb