Spotkanie Młodzieży Szkół Salezjańskich było planowane już od dawna. W dniach od 28 do 30 września w Poznaniu udało się je zorganizować. Do stolicy Wielkopolski zjechali uczniowie z Tarnowskich Gór, Wrocławia i Lubina. Hasło przewodnie tegorocznego, trzeciego już zjazdu brzmiało: Wierni na Piątkę!

To niesamowite uczucie, kiedy znów można przekonać się, że jesteśmy częścią ogromnej wspólnoty. Łączą nas te same wartości: wiara i przesłanie księdza Jana Bosko, który uczył jak radośnie wielbić Boga w kontakcie z drugim człowiekiem. Zatem nasze spotkanie zostało tak zorganizowane, by znalazł się czas na wspólną modlitwę i adorację. Uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej w intencji uczniów i nauczycieli wszystkich szkół salezjańskich. To właśnie z Bogiem warto rozpoczynać różne inicjatywy, by wspólny czas dobrze przeżyć i nie zmarnować go. Mamy nadzieję, że udało nam się go właściwie wykorzystać. Znaleźliśmy również kilka chwil na zabawę.

W atmosferze zdrowej rywalizacji rozegraliśmy zawody sportowe. Młodzież mogła się sprawdzić w takich konkurencjach jak unihokej, piłka nożna czy siatkówka. Wybraliśmy się także na spacer śladami patronów naszej szkoły – błogosławionej Piątki Poznańskiej. Odwiedziliśmy Fort VII, gdzie znajduje się nowa wystawa „Wierni do końca 1942-2017” – upamiętniająca 75. rocznicę śmierci Błogosławionej Piątki Poznańskiej. Wizyta w tym miejscu pozwoliła nam pogłębić wiedzę na temat patronów szkoły. Wystawa zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Kolejny raz uświadomiliśmy sobie, że błogosławiona Piątka była taka jak my.

Aktywnie spędzaliśmy czas. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy… po prostu dobrze się bawiliśmy – szczególnie na koncercie Kowsona, który zachwycił nas swoim talentem. Na pewno zabierzemy z tego spotkania wspaniałe wspomnienia. Będziemy długo pamiętać, że znów doświadczyliśmy wyjątkowości salezjańskiego klimatu.

W przyszłym roku spotykamy się w Lubinie. Jesteśmy pewni, że atrakcji również nie zabraknie. Z nami jest Bosko!

Zdjęcia: ks. Dawid Nowak