FSM W KRAKOWIE I ZAKOPANEM 22-27 STYCZNIA 2018

Od 22 do 27 stycznia tego roku, chłopcy z Bukowic, Wrocławia (parafii pw. św. Michała Archanioła i Chrystusa Króla), Twardogóry a pod koniec również z Sosnowca, uczestniczyli w FSM w Krakowie i Zakopanem. Wsłuchiwali się w głos Ducha Świętego, poruszali życiowe tematy, poznawali miejsca które emanowały pięknem Stworzyciela i spotykali ciekawych ludźmi. Miedzy innymi Matyldę Niesobską z centrum integracji sensorycznej i wspomagania rozwoju; Jaśka Melę – najmłodszego w historii zdobywcę biegunów północnego i południowego w ciągu jednego roku; Antoniego Paprotnego, założyciela Chrześcijańskiej Szkoły Walki „Arma Dei”; przewodnika tatrzańskiego, którym był Michał Jarząbek-Giewont. Kierując się przesłaniem Wiązanki Księdza Generała na ten rok, młodzież starała się wsłuchiwać w swoje serce, w Pana Boga i w drugiego człowieka. Dlatego też temat główny to „PITBUL – wyjdź z siebie”, by pokonywać to co odstrasza i zniechęca. Wspólne nocne mecze z klerykami z Łosiówki scalały grupę a wspólne spotkania i modlitwa pozwalały przeżywać ten czas w duchu rodzinnym. Niektórzy po raz pierwszy jeździli na nartach, choć byli i tacy co zjechali też z Kasprowego Wierchu. Sanktuarium na Łagiewnikach do którego wspólnie pielgrzymowaliśmy, pomagało nam na nowo odkryć i spotkać Miłosierdzie kochającego Ojca. Przez cały tydzień wydarzeń było sporo, oprócz wspomnianych powyżej, również: zawody strzeleckie, Eucharystia, koncert Pospieszalskich, pogodne wieczory, zmagania przy planszówkach, wspólne gotowanie. Dziękujemy bardzo klerykom z Łosiówki z naszej inspektorii i nie tylko, którzy byli z nami, którzy wcześniej przygotowywali to spotkanie i zrobili wszystko, by ten wyjazd był wyjątkowy. Dziękujemy również opiekunom, którymi byli – ks. Dariusz Mencel, ks. Mariusz Pupka, ks. Jacek Bielski i ks. Marcin Pyda.

FSM W MARIANÓWCE 09-11 LUTEGO 2018

Dnia 9 lutego rozpoczęliśmy nasze kolejne spotkanie w ramach FSM-u. Tym razem spotkaliśmy się w Marianówce, w uroczym, cichym klimacie, u stóp Maryjnego Sanktuarium „Marii Śnieżnej”. Nasz weekend zaczęliśmy od wspólnej modlitwy i kolacji. Następnie udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie zagraliśmy w piłkę nożną. Po powrocie do miejsca noclegowego, podziękowaliśmy i uwielbiliśmy Pana Boga w Adoracji Najświętszego Sakramentu. Dzień zakończyliśmy tradycyjnym słówkiem, tym razem o błogosławionej Euzebii Palomino Yenes, gdyż tego dnia w Zgromadzeniu Salezjańskim obchodziliśmy jej wspomnienie.

Kl. Maciej

 

Sobotni dzień rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy – od jutrzni. Sens liturgii i przebieg przybliżyli kl. Norbert i kl. Łukasz. Po modlitwach udaliśmy się na śniadanie przygotowane przez panie kucharki. Po śniadaniu wszyscy udali się na konferencje, która była poprowadzona przez kleryków.

Konferencja była podzielona na pięć części. Wprowadzenie do konferencji i opowiadanie o jubilerze miał ks. Tomasz Hawrylewicz. Następnie o odkrywaniu swojej wartości mówił kl. Norbert Rosiński. Później swoją część miał kl. Krzysztof Pałucki, który mówił o historii życia: jest ona ciężarem, czy skarbem? Następnie kl. Maciej Walkowiak mówił jak rozwijać swoje talenty. Ostatni słowo skierował kl. Łukasz Grzenia, który przybliżył nam co powinno nas motywować do tego, aby czynić dobrze, gdzie odnajdywać siłę do czynienia dobra. Po konferencji była praca w grupach, gdzie każdy uczestnik miał możliwość wypowiedzenia się w przyjacielskim gronie.

kl. Łukasz

Po konferencjach każdy zabrał kanapki na drogę i wyruszyliśmy w góry, by zdobyć szczyt Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Wyjechaliśmy w dwóch turach. Wędrówka trwała łącznie 8h, po drodze, w śniegu było mnóstwo zdrowej zabawy. Nie zabrakło miejsca na poważne rozmowy o życiu, powołaniu, klimat temu sprzyjał. Atak na Śnieżnik podjęło 5 śmiałków. Krajobraz na szczycie był przepiękny, wyłoniło się słońce i owi zdobywcy byli ponad chmurami. Drzewa, które tam były, zginały się do samej ziemi pod ciężarem przykrywającego je w całości lodu. Powrotna droga trwała nieco dłużej, niż planowaliśmy. Trzeba przyznać, że wszyscy chłopcy spisali się i potwierdzili, że są gotowi na męskie wyzwania.

Wieczorem zjedliśmy kolacje, po której ks. Tomasz z ks. Mariuszem głoszącym homilie, odprawili Mszę Świętą. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia obejrzeliśmy filmiki z poprzedniego FSM-u, oraz tego który odbył się dla licealistów w Krakowie. Po nim niektórzy grali w bilarda, a przed zaśnięciem chętni uczestnicy mogli obejrzeć film „Niemożliwe”.

kl. Norbert

Niedzielę rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, tym razem w formie medytacji nad Słowem Bożym! Najpierw kleryk Maciej opowiedział, krótko na czym polega takie rozmyślanie, a później od teorii przeszliśmy do praktyki. Uzdrowienie niewidomego dla wielu z nas zapadło w sercach, czym dzieliliśmy się jeszcze przed wyjazdem. Po śniadaniu i szybkim pakowaniu spotkaliśmy się na wspólnym podsumowaniu. Mieliśmy okazję do powiedzenia o tym, co najbardziej nam się podobało podczas FSM-u i z czym wracamy do domów. Jako zadanie domowe każdy otrzymał imię jednego z uczestników, za którego będzie się modlił. Oczywiście, jeżeli ktoś wyciągnął siebie, to musiał powtórzyć losowanie! Po tym udaliśmy się do kaplicy. Razem ze wspólnotą rodzin z Poznania przeżyliśmy Mszę Świętą. Homilię wygłosił ksiądz Tomasz – nie zabrakło w niej piłki. Podziękowania, pożegnania i już przyszedł czas wyjazdu. Każdy pojechał w swoją stroną, ale nie na długo, bo przecież kolejne Formacyjne Spotkanie Młodych już niedługo!

kl. Krzysztof

Kolejny FSM, tym razem dla wszystkich grup wiekowych,

odbędzie się w Częstochowie i Kopcu,

w dniach od 16 do 18 marca.

BARDZO SERDECZNIE ZAPRASZAMY ;  )