Witaj!
Na tej stronie znajdziesz podstawowe informacje dotyczące sprawy powołania.
Mamy nadzieję, że pomogą Ci one w określeniu tego, jaką decyzję podjąć.

Jesteśmy salezjanami. Większość z nas to księża, ale spotkasz w naszym zgromadzeniu zakonnym również braci zwanych koadiutorami. Strojem księdza jest sutanna, bracia natomiast nie mają habitów czy sutann.

PROFESJA KOPIEC 08

Salezjanie klerycy otrzymują sutannę podczas obłóczyn

PROFESJA KOPIEC 07

Salezjanie bracia (koadiutorzy) zachowują strój świecki

Rozpoznanie powołania życiowego nie jest łatwą sprawą. Trzeba poświęcić dużo czasu na modlitwę. Warto rozmawiać z tymi, którzy już rozpoznali swoje powołania.

W naszej Inspektorii (prowincji) odpowiedzialnym za kontakty z kandydatami jest ks. Tomasz Hawrylewicz SDB. Mieszka we Wrocławiu:

Plac Grunwaldzki 3
50-377 WROCŁAW
662 136 587

U księdza Tomka uzyskasz wszystkie informacja, m.in. jakie dokumenty musisz przygotować zgłaszając się do tzw. prenowicjatu. 

W ciągu roku organizujemy spotkania, w czasie których pomagamy rozpoznawać powołanie. Zachęcamy Cię do skorzystania z Formacyjnych Spotkań Młodych (wejdź).
Jeśli zdecydujesz się na dalsze kroki w rozpoznawaniu życiowej drogi, to proponujemy Ci rekolekcje powołaniowe na początku czerwca. Jeśli wcześniej (luty/marzec) zgłosiłeś księdzu Tomaszowi chęć rozpoczęcia prenowicjatu, to po czerwcowym spotkaniu możesz rozpocząć tzw. stacjonarny prenowicjat w czasie wakacji.

Gdy uznasz, że chcesz kontynuować drogę powołania salezjańskiego, to składasz podanie o przyjęcie do nowicjatu.
NOWICJAT MIEŚCI SIĘ W KOPCU K/CZĘSTOCHOWY (wejdź) I TRWA JEDEN ROK.
Po zakończeniu nowicjatu składamy pierwsze śluby zakonne (czasowe na jeden rok), a kandydaci na kapłanów otrzymują sutannę.
Dalsza droga formacji odbywa się w seminarium: dwa lata w Lądzie (wejdź) i cztery lata w Krakowie (wejdź). W międzyczasie odbywamy praktykę wychowawczo-duszpasterską, zwaną asystencją (zwyczajowo dwa lata).
Kandydaci, którzy chcą przeżywać swoje powołanie salezjańskie jako bracia koadiutorzy, po studiach w Lądzie mogą podjąć studia na innych uczelniach (Uniwersytet, Politechnika, itp.) lub kontynuować studia teologiczne w Krakowie.

A zatem,
– pamiętaj o osobistej modlitwie i lekturze duchowej
– rozmawiaj z osobami, które mogą Ci pomóc w rozpoznaniu
– nie śpiesz się, ale i nie bój podjąć decyzję.

A tak wyglądamy na co dzień: